لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۲

در خشونت در سوریه دست کم ۱۲ تن کشته شدند


در خشونت در سوریه دست کم ۱۲ تن کشته شدند
در خشونت در سوریه دست کم ۱۲ تن کشته شدند

فعالان گزارش می دهند روز جمعه دست کم ۱۲ تن در زدوخورد در سراسر سوریه کشته شدند، در همین حال شورای امنیت سازمان ملل متحد با یک قطعنامه پیشنهادی برای کمک به پایان بخشیدن به خونریزی کلنجار می رود.
فعالان اوپوزیسیون گفتند ده ها هزار نفر بمناسبت سی امین سالگرد سرکوب خونین در شهر حما در شهر های بزرگ و کوچک به خیابان ها ریختند. عفو بین الملل می گوید در محاصره حما در سال ۱۹۸۲، بدستور حافظ اسد، صورت گرفت بین ۱۰ تا ۲۵ هزار تن کشته شدند.
یک ویدیوی اینترنتی راه پیمایان را در حمص، دمشق و در منطقه ادلیب، و ویدیوی دیگری یک گلوله خمپاره را که روز پنجشنبه در یک ناحیه مسکونی در حمص منفجر شد نشان می دهد.
فعالان مخالف گفتند زدوخوردهای روز جمعه با نیروهای امنیتی دست کم ۱۲ کشته برجا گذاشت، این ادعا مستقلا تایید نشده است.
جدید ترین ناآرامی در حالی روی می دهد که دیپلمات ها در سازمان ملل متحد در تلاش بتصویب رساندن قطعنامه ای هستند که سرکوب مرگبار ناراضیان در سوریه را محکوم می کند.
روسیه به اعتراض به هر متنی که اشاره ای به تغییر رژیم داشته باشد یا مداخله نظامی خارجی را آشکارا رد نکند، ادامه داده است.
در پیش نویس قطعنامه پیشنهادی اروپا و اعراب که روز پنجشنبه توزیع شد، گفته می شد شورای امنیت از هر پیشنهاد اتحادیه عرب برای انتقال سیاسی «کاملا حمایت می کند.» ویتالی چورکین سفیر سوریه در جلسه محرمانه شورای امنیت گفت اگر واژه «حمایت کامل» باقی بماند مسکو قطعنامه را وتو خواهد کرد.
قرار بود روز جمعه دیپلمات ها برای بررسی جدید ترین شکل قطعنامه دوباره ملاقات کنند. برخی ابراز امیدواری کردند که روسیه کنار خواهد آمد.
با این حال، خبرگزاری روسی اینترفکس بنقل از گنادی کاتیلوف معاون وزارت امور خارجه گفت متن پیش نویس «چنان نیست که ما بتوانیم از آن پشتیبانی کنیم.»
روز پنجشنبه همچنین آناتولی آنتونوف معاون وزارت دفاع روسیه گفت مسکو علیرغم محکومیت بین المللی سرکوب خونین قیام ۱۱ ماهه علیه دولت بشار اسد، به فروش اسلحه به سوریه ادامه خواهد داد. جمله ای در قطعنامه پیشنهادی سازمان ملل متحد که از «ادامه انتقال اسلحه به سوریه بشدت ابراز نگرانی» می کند، از متن حذف شد.

XS
SM
MD
LG