لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

اعراب و غرب خواستار اقدام شورای امنيت در سوريه شدند


اعراب و غرب خواستار اقدام شورای امنيت در سوريه شدند
اعراب و غرب خواستار اقدام شورای امنيت در سوريه شدند

کشورهای عرب و غربی از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته اند برای متوقف ساختن خشونت در سوريه پس از درهم شکستن مواضع مخالفان از سوی نيروهای دولتی در حومه دمشق و تاييد طرح پيشنهادی اتحاديه عرب مبنی بر کناره گيری بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، بسرعت عمل کند.

نبيل العربی، دبير کل اتحاديه عرب روز سه شنبه از شورای امنيت خواست «سريع و قاطع اقدام بعمل آورد». اين در حالی است که نخست وزير قطر، شيخ حمد بن جاسم آل ثانی به ۱۵ کشور نماينده در شورای امنيت هشدار داد که «ماشين کشتار سوريه هنوز مشغول به کار است». آل ثانی همچنين خواستار حمايت از پيش نويس قطعنامه ای است که مراکش پیشنهاد کرده است و بر اساس آن بشار اسد با توقف فوری خشونتها موافقت می کند و همچنين قبل از شروع مذاکرات برای حل و فصل مناقشات از قدرت کنار می رود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمريکا، بشار اسد را به شعله ور کردن اختلافات فرقه ای متهم کرد و گفت: اتحادیه عرب «فرصت های بسیاری برای تغییر مسیر» به رهبر سوریه پیشنهاد کرده بود. وی افزود شواهد «روشن» وجود دارد که نشان می دهد نیروهای دولتی «تقریبا تمام حملاتی که باعث کشتار افراد غیر نظامی می شود» را آغاز می کنند و هشدار داد این کشور به سمت جنگ داخلی پيش می رود.

بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل متحد نظراتی که دولت سوريه را مسئول بحران می داند، رد کرد و ايالات متحده آمريکا و متحدان اروپايی آن کشور را به تمايل برای تسخيز قلمرويی جديد در خاورميانه متهم کرد. در همين حال ويتالی چورکين، نماينده روسيه در سازمان ملل متحد گفت: اين بنياد بين المللی درمورد مداخله در آنچه که او «درگيری داخلی» در سوريه ناميد، هيچ مسوليتی ندارد.

در اشاره ای واضح به نگرانی درمورد استفاده از حق وتو از سوی روسیه، وزیر امور خارجه بریتانیا، ویلیام هيگ، به شورا گفت: این قطعنامه «اقدام نظامی را تجويز نمی کند و نمی تواند برای اين منظور مورد استفاده قرار گيرد». همتای فرانسوی او، آلن ژوپه از کشورهای عضو خواست «سکوت مظنون» خود را در طی خونریزی در سوریه بشکنند و از طرح صلح ارائه شده برای پایان دادن به خشونت ها حمایت کنند.

روسیه عهد کرده است با هر اقدام شورای امنیت که معتقد است می تواند بهانه ای جهت عمل نظامی علیه دولت اسد برای دولت های غربی فراهم آورد مخالفت کند. سوریه متحد نظامی دیرینه روسیه است که یک پایگاه دریایی در ساحل مدیترانه در اختیار مسکو قرار داده است و اغلب از روسیه اسلحه خريداری می کند.

XS
SM
MD
LG