لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

وزیر امور خارجه سوریه از اتحادیه عرب انتفاد می کند


وزیر امور خارجه سوریه از اتحادیه عرب انتفاد می کند
وزیر امور خارجه سوریه از اتحادیه عرب انتفاد می کند

ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه از جدید ترین پیشنهاد اتحادیه عرب برای پایان داد به قیام ۱۰ ماهه اوپوزیسیون بشدت انتقاد کرده است و آنرا یک «توطئه» برای بین المللی ساختن بحران می نامد.

معلم روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در دمشق گفت همتایان او در اتحادیه عرب برنامه ای را تصویب کردند که می دانستند سوریه آنرا بعنوان نقض حاکمیت خود رد خواهد کرد.

برنامه که روز یکشنبه تصویب شد، از بشار اسد رییس جمهوری می خواهد قدرت را به یک معاون منتقل کند و ظرف دو ماه یک دولت وحدت ملی را برای آماده ساختن انتخابات پارلمانی زیر نظارت اعراب و بین المللی تشکیل دهد.

اتحادیه عرب روز سه شنبه گفت نبیل العربی دبیر کل آن و نخست وزیر قطر نامه ای مشترک برای بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد فرستادند و از او در خواست کردند جلسه ای برای کسب حمایت شورای امنیت از طرح ترتیب دهد. در بیانیه ای جداگانه، شش کشور عرب خلیج فارس شورای امنیت را ترغیب کردند تمام گام های لازم را برای وادار ساختن سوریه به انجام پیشنهادهای اتحادیه عرب بردارد.

اما، معلم گفت روسیه، متحد نظامی اصلی سوریه، اجازه نخواهد داد خارجیان در امور کشورش مداخله کنند. مسکو با استفاده از رای وتو در شورای امنیت از کوشش های غرب برای مجازات اسد بدلیل سرکوب قیام علیه حکومت او جلوگیری کرده است.

شورای شش کشوری همکاری خلیج فارس روز سه شنبه همچنین گفت اعضای آن از هیات ناظر اتحادیه عرب برای سوریه خارج می شوند، زیرا، بگفته آنها، دمشق به وعده های خود برای متوقف ساختن سرکوب قیام عمل نکرده است. عربستان سعودی نخستین عضو شورا بود که روز یکشنبه اعلام کرد از هیات ناظر خارج می شود.

وزیر امور خارجه سوریه گفت دمشق «موظف» است علیه گروه های مسلح که کشور را به هرج و مرج می کشند عمل کند.

سفیران اتحادیه عرب قرار بود بعد از ظهر سه شنبه درباره سرنوشت هیات ناظر در پی تصمیم شورای همکاری خلیج فارس به خروج از آن بحث کنند.

وزیران امور خارجه اتحادیه عرب روز یکشنبه موافقت کردند ماموریت تیم را یک ماه دیگر تمدید کنند و منابع بیشتری برای آن فراهم آورند. رییس سودانی هیات ناظر روز دوشنبه گفت خشونت در سوریه پس از آغاز کار ناظران در ۲۶ دسامبر – ۷ دی - کاهش یافته است.

سازمان ملل متحد می گوید در خشونت های مرتبط با قیام در سوریه بیش از ۵۴۰۰ تن کشته شده اند. مقامات امنیتی می گویند تروریست ها حدود ۲ هزار تن از اعضای نیروی امنیتی را از آغاز قیام کشته اند.

XS
SM
MD
LG