لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۷

سوریه طرح اتحادیه عرب برای انتقال قدرت را رد کرد


سوریه طرح اتحادیه عرب برای انتقال قدرت را رد کرد
سوریه طرح اتحادیه عرب برای انتقال قدرت را رد کرد

سوریه طرح اتحادیه عرب برای پایان دادن به قیام ۱۰ ماهه مخالفان در این کشور را رد کرده است.

بر اساس اين طرح که روز یکشنبه مورد توافق وزرای امور خارجه کشورهای اتحاديه عرب در قاهره قرار گرفت، بشار اسد، رییس جمهوری سوریه باید ظرف دو ماه قدرت را به معاون خود واگذار کند، از سمت خود کناره گیری کند و اجازه تشکيل يک دولت وحدت ملی با حضور اوپوزيسيون را بدهد. دولت جديد مسئول برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری تحت نظارت کشورهای عربی و بین المللی خواهد بود.

دولت سوریه روز دوشنبه این طرح را دخالت «آشکار» در امور داخلی آن کشور ناميد. قطر اعلام کرد که اتحاديه عرب از شورای امنيت سازمان ملل خواهد خواست تا از طرح پيشنهادی اين اتحاديه حمايت کند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست خود در بروکسل، از تلاش های اتحادیه عرب برای حل و فصل بحران سوریه ابراز پشتیبانی کردند. آنها همچنین تحریم های بیشتری عليه سوریه را به تصویب رساندند که شامل اعمال ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی های ۲۲ نفر و هشت شرکت وابسته به دولت بشار اسد است.

قيام مردم سوريه عليه حکومت خودکامه ۱۱ ساله بشار اسد در هفته های اخير بطور فزاينده ای به حالت حملات نظامی تبديل شده است. در آخرین ناآرامی های روز دوشنبه، فعالان حقوق بشر سوریه اعلام کردند که ارتشيان فراری، پنج سرباز طرفدار بشار اسد را در یک نبرد در استان مرکزی حمص به قتل رساندند. آنها می گویند نیروهای امنیتی دولتی نیز حداقل ۱۰ غیرنظامی را طی عملیات علیه مخالفان در نقاط مختلف سوريه از پای درآوردند.

بنا بر گزارش فعالان، حداقل ۶۰ هزار نفر در مراسم خاکسپاری ۱۱ نفر که توسط نيروهای دولتی کشته شدند در شهر دوما گردهم آمدند. جزييات مراسم خاکسپاری و اعتراضات بطور مستقل قابل تاييد نيست زيرا که دولت سوريه بشدت پوشش رسانه های مستقل در کشور را محدود کرده است.

XS
SM
MD
LG