لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۹

چهار تن در سوریه کشته شدند


چهار تن در سوریه کشته شدند
چهار تن در سوریه کشته شدند

گروه های اوپوزیسیون سوریه از اتحادیه عرب خواسته اند در صدد مداخله خارجی در سوریه برآید. این درخواست در حالی عنوان می شود که منتقدین می گویند هیات ناظر اتحادیه نتوانسته است خشونت را مهار کند.
معترضین روز جمعه در پی برگزاری نماز در چندین شهر به خیابان ها ریختند و بار دیگر از بشار اسد خواستند کنار برود.
فعالان می گویند نیروهای امنیتی وفادار به اسد در ادامه سرکوب معترضین در خیابان ها گشت می زنند. یک فعال به صدای آمریکا گفت در خشونت در سراسر کشور دست کم چهار تن، سه غیر نظامی و یک عضو نیروهای امنیتی، کشته شدند.
رهبران عرب قرار است روز یکشنبه برای بررسی گزارش رییس سودانی تیم ناظر جلسه ای در قاهره تشکیل دهند، و در این باره که آیا حدود ۱۶۵ ناظر را برای یک ماه دیگر در سوریه نگاهدارند یا نه، تصمیم بگیرند.
سازمان دیده بان حقوق بشر روز جمعه از اتحادیه عرب خواست گزارش ناظران را منتشر کند.
سازمان در بیانیه ای گفت خشونت های روزانه نیروهای امنیتی سوریه علیه معترضین را مستند کرده است، همچنین شواهدی در اختیار دارد که نشان می دهد دولت سوریه گام هایی برای مداخله در کار ناظران بین المللی برداشته است.
در امان، سوری های ساکن اردن روز جمعه در برابر سفارت کشور خود جمع شدند، شعارهای ضد رژیم سر دادند و خواهان مداخله سازمان ملل متحد شدند.
نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه روز جمعه موضع کشور خود را در عدم مداخله در سوریه تکرار کرد، اما گفت اگر خونریزی ادامه پیدا کند دولت او ساکت نخواهد ماند.
روسیه و چین بارها از دادن رای به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد لیبی، که کشورهای غربی پیشنهاد کردند، خودداری کرده است. مسکو، متحد دیرینه دمشق، حاضر نیست تحریم هایی علیه سوریه برقرار شود و می گوید اوپوزیسیون نیز باید تا حدودی مسئول هرج و مرج در کشور شناخته شود.

XS
SM
MD
LG