لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۴

افزايش موج خشونت ها در سوريه


افزايش موج خشونت ها در سوريه
افزايش موج خشونت ها در سوريه

موج خشونت ها در سوریه افزايش يافته است و کشورهای غرب در شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنان با روسیه در کشمکش هستند که چگونه از ادامه کشتار در اين قیام ۱۰ ماهه علیه بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، جلوگيری بعمل آورند.

گروه فعال «کمیته های محلی هماهنگی» مستقر در سوريه اعلام کرد: نیروهای امنیتی سوریه روز سه شنبه حداقل ۳۰ نفر را کشتند. ۱۹ تن طی حمله نيروهای امنيتی به مناطق مختلف در استان مرکزی حمص کشته شدند. همچنين بنا بر گزارش اين گروه ۸ غير نظامی زمانی که مينی بوس آنها به يک بمب کنار جاده ای در استان ادليب برخورد کرد، کشته شدند.

فرانسه، بریتانیا و آمریکا برای محکومیت شدید سوریه فشار می آورند. ديپلماتهای غربی می گويند پيش نويس قطعنامه روسيه به شورای امنيت که دولت و مخالفان را بطور برابر سرزنش می کند، قابل قبول نيست.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه، ادامه سرکوب معترضان در سوريه را محکوم کرد و گفت خشونت به مرز «غير قابل قبول» رسيده است و تعهد کرد که تلاشهای بين المللی برای وادار ساختن بشار اسد به کناره گيری را دو چندان کند.

پیشتر، سوریه پیشنهاد قطر برای اعزام نیروهای عرب به این کشور را برای توقف ناآرامی ها رد کرد. سوريه اعلام کرد چنين اقدامی وضعیت را بدتر می کند و درها را بسوی دخالت خارجی می گشايد. وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد: دمشق با هرگونه تلاش جهت تضعيف حاکميت ملی خود مخالفت خواهد کرد و از کشورهای عربی خواست آنچه که کمپين رسانه ای عليه سوريه ناميد، متوقف کنند.

XS
SM
MD
LG