لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۴

بان کی مون خواستار اقدام جدی شورای امنيت عليه سوريه شد


بان کی مون خواستار اقدام جدی شورای امنيت عليه سوريه شد
بان کی مون خواستار اقدام جدی شورای امنيت عليه سوريه شد

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، از شورای امنيت خواست عليه سوريه، جايی که او می گويد تلفات قیام ۱۰ - ماهه مخالفان از سطوح «قابل قبول» گذشته است، گام هايی «جدی» بردارد.

او که روز دوشنبه طی سفر خود به ابوظبی سخن می گفت، از شورای امنيت درخواست کرد در حل و فصل بحران سوريه به شیوه ای «منسجم» عمل کند. قدرت های غربی ماه هاست از شورای امنيت خواسته اند تا سرکوب خشونت آميز دولت سوريه را محکوم کند اما روسيه و چين، مانع اين اقدام شده اند.

روسیه، یک متحد نظامی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، اصرار دارد که هرگونه اقدام شورای امنيت باید نه تنها دولت بشار اسد، بلکه جنبش اپوزیسیون را نيزهدف قرار دهد.

دیپلمات های غربی گفتند: پیش نویس قطعنامه اصلاح شده روسیه پيرامون خشونتها در سوریه که روز دوشنبه به شورای امنیت فرستاده شد روشن نیست و گیج کننده است. و مشخص نيست که آیا مسکو با تغييرات در اين پيش نويس توسط غرب موافقت خواهد کرد يا نه. کارشناسان از ۱۵ عضو شورای امنيت روز سه شنبه ملاقات می کنند تا اين پیش نویس را که سومين پيش نويس روسیه در ماه گذشته است، مورد بحث و بررسی قرار دهند.

معاون وزير امور خارجه روسيه، ام ال بوگدانف، روز دوشنبه وضعيت در سوريه را با همتای آمريکايی خود، ويليام برنز در مسکو مورد بحث و بررسی قرار داد. وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد بوگدانف بر نياز بر اينکه کشورهای ديگر به استقلال سوريه احترام بگذارند و با کمک به مردم سوريه اجازه حل و فصل مسالت آميز را برای آنها فراهم کنند، تاکيد گذاشت.

بان کی مون، تلاشهای اتحادیه عرب برای گفتگو با دولت سوريه و فرستادن ناظران به آن کشور در ماه گذشته برای بررسی تعهدات بشار اسد مبنی بر جلوگيری از سرکوب معترضان و آزاد کردن زندانيان سياسی را مورد تحسين قرار داد. دبیر کل سازمان ملل متحد ابراز اميدواری کرد که اتحادیه عرب، به این تلاش ها ادامه دهد.

يک سخنگوی سازمان ملل متحد روز دوشنبه به صدای آمريکا گفت: گروه کوچکی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل به درخواست اتحاديه عرب برای آموزش ناظران اين اتحادیه در هفته جاری به قاهره سفر کرده اند.

گروه های اوپوزيسيون سوریه ماموريت ناظران را مورد انتقاد قرار داده اند و می گويند دولت سوريه از ناظران بعنوان يک پوشش برای تشديد عمليات امنيتی عليه مخالفان استفاده می کند.

XS
SM
MD
LG