لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

سوریه درباره مرگ خبرنگار فرانسوی تحقیق می کند


سوریه درباره مرگ خبرنگار فرانسوی تحقیق می کند
سوریه درباره مرگ خبرنگار فرانسوی تحقیق می کند

دولت سوریه می گوید درباره یک حمله راکتی که ژیل ژاکیه خبرنگار تلویزیون فرانسه و هشت سوری را روز چهارشنبه در شهر حمص کشت تحقیق خواهد کرد.

خبرگزاری دولتی سوریه روز پنجشنبه گفت فرماندار حمص دستور داده است کمیسیونی برای تحقیق تشکیل شود. یک قاضی سوری، رییس اداره امنیت جنایی در حمص و یک نماینده تلویزیون کانال ۲ فرانسه کمیسیون را شامل می شود.

ژاکیه نخستین روزنامه نگار غربی است که از هنگام آغاز قیام ۱۰ ماهه علیه بشار اسد رییس جمهوری سوریه کشته می شود. دولت فرانسه، گروه های طرفدار حقوق بشر و فعالان اوپوزیسیون سوریه خواسته اند درباره این حادثه تحقیق شود.

ژاکیه عضو گروهی از حدود ۱۵ روزنامه نگار بود که در توری که دولت در حمص ترتیب داده بود شرکت داشتند. دولت سوریه تروریست ها را که می گوید قیام را هدایت می کنند مسئول دانست. اما، یکی از گروه های اصلی اوپوزیسیون، شورای ملی سوریه، می گوید دولت مسئول بود و آنرا متهم می کند نه فقط خبرنگاران را از فعالیت آزادانه باز می دارد، بلکه همچنین در کوشش برای خاموش ساختن رسانه های مستقل آنها را می کشد.

سانا همچنین می گوید روز پنجشنبه ۱۴ پرسنل امنیتی که توسط تروریست ها کشته شده بود دفن شدند.
روز پنحشنبه یک گروه سوری طرفدار حقوق بشر گفت تعداد بیشتری ناظران اتحادیه عرب در اعتراض به سرکوب مرگبار قیام ۱۰ ماهه اوپوزیسیون سوریه را ترک می کنند.

یک مقام گروه به صدای آمریکا گفت انتظار می رود ۱۱ ناظر بزودی از کشور خارج شوند. بگفته او آنها، هفت عراقی، دو کویتی و دو اماراتی، شاهد تیراندازی نیروهای امنیتی بسوی فعالان اوپوزیسیون در شهر دیر الزور در روز سه شنبه بودند. ۱۹ معترض کشته شدند.

تایید مستقلانه شمار مرگ ها یا قصد ناظران اتحادیه عرب برای خروج از سوریه ممکن نشد.

انور مالک، یک ناظر الجزایری که پیشتر از هیات خارج شد به خبرگزاری رویترز گفت سه ناظر دیگر به او پیوسته اند. اما بسیاری دیگر در هیات ۱۵۰ نفری به دلیل دستور دولت هایشان نمی توانند سوریه را ترک کنند.

او گفت شاهد بود که نیروهای دولت سوریه مرتکب جنایت علیه مردم می شوند و ناظران را فریب می دهند.اما یک ژنرال سودانی که تیم ناظران را سرپرستی می کند می گوید اتهامات مالک نادرست است.

ناظران کار نظارت برپای بندی بشار اسد به برنامه اتحادیه عرب جهت پایان دادن به سرکوب قیام را روز ۵ دی ماه آغاز کردند. اما سازمان ملل متحد و آمریکا می گویند از آن زمان کشتن معترضین توسط نیروهای امنیتی سوریه ادامه یافته و شدت گرفته است.

در تحولی دیگر، یک ایستگاه رادیویی روسیه می گوید یک کشتی حامل ده ها تن مهمات و تسلیحات ساخت روسیه روز پنحشنبه به یک بندر سوریه رسید.

روز پنجشنبه همچنین مرزبانان سوریه راه ۲۰۰ فعال مخالف اسد را برای رساندن کمک های انساندوستانه به سوریه از ترکیه بستند.

XS
SM
MD
LG