لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۸

بشار اسد «توطئه خارجی» را مسئول ناآرامی می داند


بشار اسد «توطئه خارجی» را مسئول ناآرامی می داند
بشار اسد «توطئه خارجی» را مسئول ناآرامی می داند

بشار اسد رییس جمهوری سوریه عهد کرده است «تروریست ها» را با «مشت آهنین» سرکوب کند، و «توطئه خارجی» را مسئول قیام ۱۰ ماهه در کشور می داند.

اسد روز سه شنبه در یک سخنرانی ۱۰۰ دقیقه ای در دمشق که از تلویزیون دولتی پخش می شد، کار نیروهای امنیتی را ستود و گفت او به آنها دستور نداد به مردم تیراندازی کنند.

او گفت اولویت ما اینک بازیابی امنیتی است که کشور سالها از آن برخوردار بوده است، و این کار فقط از راه ضربه زدن به تروریست ها با مشت آهنین ممکن است.

بشار اسد گفت برای کسانی که از اسلحه جهت کشتن مردم استفاده می کنند ترحمی در کار نخواهد بود، و نیز به کسانی که با خارجیان علیه ملت و مردم سوریه کار می کنند ترحم نخواهد شد.

دولت سوریه «تروریست های خارجی» را به دامن زدن به قیام علیه حکومت دیکتاتوری ۱۱ ساله اسد متهم کرده است.

بشار اسد بار دیگر گفت او کنار نخواهد رفت و افزود هنوز از پشتیبانی مردم سوریه برخوردار است.

او گفت مقام خودر ا تنها زمانی ترک خواهد کرد که مردم سوریه بخواهند.

اسد گفت مبارزه با تروریسم و اجرای اصلاحات دو اولویت او هستند و قول داد به مردم سوریه اجازه دهد در همه پرسی ماه مارس به قانون اساسی جدید که بر یک سیستم چند حزبی متمرکز خواهد بود رای دهند. او گفت انتخابات پارلمانی پس از آن برگزاری خواهد شد و ممکن است تا ماه مه انجام گیرد.

فعالان سوری که در ترکیه سخنرانی اسد را تماشا می کردند گفتند به هیچیک از وعده هایش عمل نخواهد کرد. یکی از آنها گفت آنچه او می گوید حرف های تبلیغاتی و دروغ است.

اسد هنوز به قول خود برای پایان دادن به سرکوب مرگباری که سازمان ملل متحد می گوید دست کم ۵ هزار کشته برجا گذاشته وفا نکرده است. دولت سوریه می گوید در جریان خشونت ۲ هزار پرسنل امنیتی کشته شده اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت از زمان ورود ناظران اتحادیه عرب به سوریه در ۲۶ دسامبر – ۶ دی – ۴۰۰ تن کشته شده اند.

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد به شورای امنیت گفت هر روز حدود ۴ تن کشته می شوند.

تحلیلگران می گویند نیروهای امنیتی سوریه روز سه شنبه، علیرغم حضور ناظران اتحادیه عرب، دست کم ۱۰ تن را در شهر دیر الزور کشتند.

رییس جمهوری سوریه در سخنان خود از کار اتحادیه عرب که در ماه نوامبر عضویت سوریه را لغو کرد، انتقاد کرد.

اتحادیه عرب یک هیات ناظر را برای نظارت بر پای بندی سوریه به برنامه پایان دادن به خشونت علیه معترضین به آن کشور فرستاده است.

روز سه شنبه همچنین خبرگزاری کویت گزارش داد «معترضین ناشناس» به تیم اتحادیه عرب در شهر لاذقیه حمله کردند و دو افسر نظامی کویتی را زخمی کردند. گزارش حاکی است حمله روز دوشنبه روی داد، و افسران پس از درمان در بیمارستان به کار بازگشتند.

نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب حمله را محکوم کرد و گفت او دولت سوریه را مسئول حفاظت ناظران می داند.

رویترز گزارش می دهد دولت سوریه پاسخ داد و گفت به تامین امنیت برای ناظران عرب ادامه می دهد و هر عملی را که مانع کار آنها شود محکوم می کند.

تحلیگران می گویند سوریه از یک خط بدون بازگشت گذشته است، اما بشار اسد، آن گونه که در سخنرانی اش نشان داد، برای آن که قدرت خود را ثابت کند تا پایان مطمئن بنظر خواهد رسید.

با این حال، همسایگان سوریه می گویند زمان او محدود است و آنها برای برای سقوط رژیم اسد آماده می شوند.

فرمانده ارتش اسراییل روز سه شنبه به یک کمیته پارلمانی گفت کشور او آماده خواهد بود آوارگان سوری را در بلندی های جولان زمانی که اسد سقوط کرد بپذیرد.

XS
SM
MD
LG