لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۹

اتحادیه عرب گزارش ناظران اعزامی به سوریه را بررسی می کند


اتحادیه عرب گزارش ناظران اعزامی به سوریه را بررسی می کند
اتحادیه عرب گزارش ناظران اعزامی به سوریه را بررسی می کند

وزیران اتحادیه عرب قرار است روز شنبه در قاهره تشکیل جلسه دهند تا درباره ارزیابی گروه بازرسی اعزامی به سوریه دراین باره که آیا دمشق به وعده خود برای پایان سرکوب ناراضیان عمل می کند یا نه، گفت و گو کنند.

گروه ۷۰ نفری ناظران به سرپرستی یک ژنرال سودانی کار تحقیق و بررسی وضعیت معترضان سوری را از هفته پیش و همزمان با ادامه خشونت ها در سوریه آغاز کرد.

نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب پیشتر گفت تک تیراندازها، علیرغم حضور ناظران، همچنان تهدیدی در شهرهای سوریه علیه معترضان هستند. فعالان اوپوزیسیون از ماموریت ناظران انتقاد کرده اند و می گویند این اقدام پوششی برای بشار اسد فراهم می آورد تا به سرکوب قیام اعتراضی ده ماهه علیه حکومت خود را ادامه دهد.

رییس جمهوری سوریه روز سه شنبه با فشار بیشتر غرب روبرو شد. نیکولا سرکوزی رییس جمهوری فرانسه از او خواست بدلیل «کشتار نفرت انگیز» مردم سوریه، از سمت خود استعفا دهد. آقای سرکوزی گفت مردم سوریه باید اجازه تعیین سرنوشت خود را داشته باشند.

در این میان، سانا، خبرگزاری دولتی سوریه می گوید یک گروه تروریستی مسلح روز سه شنبه یک خط لوله گاز را در نزدیکی شهر رستان منفجر کرد که در نتیجه آن جریان گاز به دو نیروگاه قطع شد. خبرگزاری سانا گفت انفجار خط لوله مقامات را وادار کرد که یک ساعت به زمان خاموشی روزانه بیفزایند. بشار اسد تروریست های مسلح را مسئول خشونت ها می داند.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که در سرکوب معترضین در سوریه از آغاز تظاهرات اعتراضی مردمی در ماه مارس ۲۰۱۱، ده ماه پیش تاکنون بیش از ۵ هزار تن کشته شده اند.

تلویزیون العربیه روز دوشنبه گفت ۷۰ ناظر در شش شهر سوریه حضور دارند، و ۳۰ ناظر دیگر بزودی به آنها خواهند پیوست. او گفت ناظران تاکنون توانسته اند موجبات آزادی حدود ۳۵۰۰ زندانی را فراهم آورند. همزمان فعالان حقوق بشر سوریه می گویند از زمانی که ناظران ماموریت خود را آغاز کردند بیش از ۱۵۰ تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG