لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۲

انفجار خط لوله نفت در سوریه


ابری گسترده ای از دود بر اثر انفجار پالایشگاهی در حمص. ۸ دسامبر ۲۰۱۱
ابری گسترده ای از دود بر اثر انفجار پالایشگاهی در حمص. ۸ دسامبر ۲۰۱۱

در سوریه، در حالی که خشونت های ناشی از قیام ۹ ماهه علیه حکومت بشار اسد شدت می گیرد، انفجار مهیبی در یک خط لوله حمل نفت به پالایشگاهی در نزدیکی شهر حمص روی داده است.

گروه ناظر بر وضعیت حقوق بشر در سوریه این گزارش را تایید کرده، اما دلیلی برای انفجار ارائه نداده است. خبرگزاری دولتی سوریه یک گروه تروریستی مسلح را مسئول حمله اعلام کرد و آن را خرابکاری نامید.

ویدیویی از فعالان مخالف در اینترنت، که رویترز آن را به دست آورده است، شعله های عظیم و ابری گسترده از دود سیاه را که به آسمان برخاسته است نشان می دهد. در ماه ژوئیه دو انفجار مشابه در خطوط لوله نفت سوریه روی داد.

گروه ناظر بر حقوق بشر همچنین گفت روز پنجشنبه دست کم ۷ تن در حمص هدف تیراندازی های خود سرانه قرار گرفته و کشته شدند. یک سلسله آدم ربایی، تیراندازی های پراکنده و قتل های انتقامی شهر را در اوائل هفته فراگرفت، در همین حال نیروهای امنیتی به سرکوب معترضان طرفدار دمکراسی ادامه می دهند.

بشار اسد رییس جمهوری سوریه صدور دستور کشتن هزاران معترض را انکار می کند. اسد در مصاحبه ای با شبکه خبری ای بی سی گفت فرماندهی نیروهای مسلح با من نیست. وی همچنین تصریح کرد که باید میان سرکوب سازمان یافته و اشتباه برخی مقام ها تفاوت قائل شد

سازمان ملل متحد گزارش می دهد از هنگام آغاز قیام در سوریه در ماه مارس، دست کم ۴ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG