لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

قتل ۲۵ نفر در سوريه همزمان با ديدار ناظران


قتل ۲۵ نفر در سوريه همزمان با ديدار ناظران
قتل ۲۵ نفر در سوريه همزمان با ديدار ناظران

فعالان می گویند نيروهای امنيتی سوريه روز پنجشنبه دست کم ۲۵ نفر را به قتل رسانده اند. اين در حالی است که ناظران اتحادیه عرب از سراسر اين کشور بازدید بعمل می آورند تا تعهدات دولت سوريه را نسبت به پايان دادن به سرکوب مخالفان بررسی کنند.

گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه اعلام کرد که نیروهای امنیتی بر روی هزاران تظاهرکننده در حومه دمشق در منطقه دماء آتش گشودند و ۴ نفر را از پای در آوردند. به گفته برخی از ساکنان، ناظران اتحاديه عرب در آن زمان در منطقه حضور داشتند.

فعالان می گویند خشونت های روز پنجشنبه همچنین شامل حداقل ۶ کشته در شهر حما بوده است. اين شهر مرکزی در سوريه يکی از نقاط ناآرام و صحنه تظاهرات ضد دولتی بوده است.

در همين حال، دولت سوريه اعلام کرد که ناظران اتحادیه عرب با تعهدادی از ساکنان دمشق، درعا، ادلب و حما ديدار کردند.

در حال حاضر حدود ۶۰ ناظر در سوريه برای بررسی وعده های دولت بشار اسد برای متوقف ساختن خشونت علیه معترضان و اطمينان از آزادی بازداشت شدگان سیاسی بسر می برند. ناظران می گویند که برخی از بازدیدهايشان، از پيش اعلام نشده خواهد بود.

روز چهارشنبه فعالان و گروه های حقوق بشر گفتند: نیروهای دولتی از زمان ورود ناظران در روز دوشنبه ۳۹ تن از جمله ۶ نفر را در شهر حما به قتل رسانيده اند.

همچنین برخی از ساکنان و فعالان سوری در مورد صلاحیت و مستقل بودن گروه ناظران ابراز نگرانی کردند. ساکنان منطقه باباعمرو در شهر حمص از ورود ناظران به دلیل همراهی آنان با افسران ارتش خودداری بعمل آوردند.

مقامات سوریه با فشار جامعه بین المللی و تهدید به برقراری تحریم عليه آن کشور، با ورود ناظران اتحادیه عرب به کشور موافقت کردند. بر اساس پیشنهاد اتحادیه عرب، دولت سوریه به ناظران اجازه حرکت آزادانه در کشور به جز در قرارگاه های حساس ارتش را می دهد.

XS
SM
MD
LG