لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۴

شليک گاز آشک آور بسوی معترضان در شهر حمص


شليک گاز آشک آور بسوی معترضان در شهر حمص
شليک گاز آشک آور بسوی معترضان در شهر حمص

فعالان در سوريه می گويند نیروهای امنیتی روز سه شنبه بسوی هزاران معترض در شهر حمص گاز آشک آور شليک کردند. اين در حالی است که ناظران اتحاديه عرب از اين شهر نا آرام برای تحقيق درمورد سرکوب توسط نيروهای دولتی ديدن کردند.

گروه نظارت بر حقوق بشر سوريه می گويد حدود ۷۰ هزار نفر از معترضان در تلاش برای تجمع در مرکز شهر حمص گردهم آمده بودند. روشن نيست که هنگام اين واقعه آيا ناظران اتحادیه عرب هنوز در حال ملاقات با فرماندار منطقه بودند يا خير.

پس از انجام مذاکرات، رئیس هیات، ژنرال سودانی مصطفی دابی، به خبرگزاری رویترز گفت که برای شرکت در جلساتی به دمشق می رود، اما در روز چهارشنبه به شهر حمص باز می گردد. وی افزود: نخستين روز مذاکرات در حمص «بسیار خوب» برگزار شد و «همه طرف ها با توجه و احساس مسوليت پاسخگو بودند.»

۵۰ ناظر و ۱۰ نفر از مقامات دیگر اتحادیه عرب روز دوشنبه برای نظارت بر وعده های دولت برای خروج نیروهای امنیتی از شهرها، آزادی زندانیان سیاسی و توقف خشونت علیه غیرنظامیان، وارد سوریه شدند.

اتحادیه عرب اعلام کرد: ناظران به بازدید از چندین شهر ديگر سوریه از جمله ادليب، حما و درعا می پردازند.

وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد که ناظران هنگامی وارد سوريه شدند که نا آرامی ها در اين کشور هرگز به اسفناکی حاضر در شهر حمص نبوده است.

XS
SM
MD
LG