لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

ناظران اتحاديه عرب وارد سوريه شدند


ناظران اتحاديه عرب وارد سوريه شدند
ناظران اتحاديه عرب وارد سوريه شدند

نیروهای امنیتی سوریه به حملات خود عليه مخالفان در شهر حمص شدت بخشيده اند و حداقل ۳۰ نفر را از پای در آوردند. در اين ميان فعالان حقوق بشر از ناظران اتحادیه عرب خواسته اند که به سرعت از اين شهر بازدید بعمل آورند.

۵۰ ناظر حقوق بشر و ۱۰ نفر ديگر از مقامات اتحاديه عرب روز دوشنبه از مصر وارد سوریه شدند، تا وعده های دولت بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، نسبت به خارج ساختن تانک ها و نيروهای خود از شهر ها و آزاد کردن زندان سياسی را پيگيری کنند.

اتحادیه عرب اعلام داشت: ناظران که حداقل از هشت کشور عربی برگزيده شده اند، روز سه شنبه از چندين شهر در سوريه از جمله حمص، ادليب، حما و درعا ديدن می کنند. در همين حال فرانسه نيز به فعالان حقوق بشر در سوريه پيوست و از ناظران خواست بلافاصله از شهر حمص بازديد کنند.

روز دوشنبه، يک چهره شناخته شده مخالفان دولت سوريه به خبرنگاران در پاريس گفت: برخی از ناظران وارد شهر حمص شده اند ولی مقامات محلی از رفت و آمد آزادانه آنان در آن شهر خودداری بعمل آورده اند. برهان غليون، رييس شورای ملی سوريه، از شورای امنيت سازمان ملل متحد خواست رهبری تلاش های بين المللی برای متوقف کردن خشونت ها در سوريه را بعهده بگيرد.

در همین حال، فعالان و شاهدان، گفتند که تانک های دولت و نیروهای امنیتی روز دوشنبه با توپخانه سنگين و شليک گلوله، محله بابا عمرو در شهر حمص را زير آتش خود قرار دادند. يک ویدئوی آماتور در یوتیوب اجساد خونين را در مقابل خانه ای که ظاهرا هدف آتش توپخانه قرار گرفته بود، نشان می دهد. یک ویدیوی ديگر تانک ها را در حال حرکت در اين محله که قرارگاهی از ارتشيان فراری است، نشان می دهد.

XS
SM
MD
LG