لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۲

ورود هیات ناظران اتحادیه عرب به سوریه


در آستانه ورود هیات ناظران اتحادیه عرب به سوریه، بر شمار کشته شدگان، افزوده می شود
در آستانه ورود هیات ناظران اتحادیه عرب به سوریه، بر شمار کشته شدگان، افزوده می شود

در حالی شمار کشته شدگان سرکوب معترضان بالا می رود، هیات روز پنجشنبه برای آماده ساختن زمینه ورود ناظران در هفته های آینده وارد سوریه شد. هیات مقدماتی ناظران با هدف کسب اطمینان از توقف حمله به معترضان از سوی دولت وارد سوریه، می شوند.

به گفته فعالان روز پنجشنبه دست کم ۲۱ تن در زد و خورد با نیروهای امنیتی کشته شدند. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای آمریکا گفت ۹ تن در جریان حمله نیروهای امنیتی در منطقه حمص کشته شدند. دو غیر نظامی دیگر نیز در نا آرامی های استان ادلب جان خود را از دست دادند. دولت سوریه زیر فشار جهانی برای توقف سرکوب خونین ناراضیان با ورود ناظران موافقت کرد.

اتحادیه عرب همچنین سوریه را به مذاکره با مخالفان و خروج نیروهای امنیتی از خیابان ها ترغیب کرده است.

گروه های مخالف می گویند سربازان دست کم ۲۵۰ تن را از روز دوشنبه کشته اند.

خبرگزاری سوریه می گوید دولت شمار مرگ ها را در اطلاعاتی که برای کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد فرستاد گزارش داد.

شورای ملی انتقالی سوریه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است یک جلسه فوری برای بحث درباره وضع در سوریه تشکیل دهد. همچنین از سازمان ملل متحد می خواسته برخی مناطق در کشور را منطقه امن اعلام کند.

همچنین روز پنجشنبه ترکیه همسایه خود را محکوم کرده و گفت سیاست های دولت سوریه کشور را به یک حمام خون تبدیل خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه در بیانیه ای گفت خشونت ها موجب نگرانی هایی جدی درباره مقاصد واقعی دولت سوریه شده است و هیچ دولتی نمی تواند در نبرد با مردم خود برنده شود.

بیانیه ترکیه در پی اظهارات مشابه سخنگوی کاخ سفید در روز چهارشنبه منتشر می شود که در آن گفته شد زمان پایان رژیم بشار اسد نزدیک است.

سازمان ملل متحد می گوید در جریان قیام ۹ ماهه علیه دولت اسد دست کم ۵ هزار تن کشته شده اند. مقام های سوری گروه های مسلح تروریستی را مسئول می دانند.

گروه حقوق بشری «آواز» در بریتانیا، می گوید شواهدی از بیش از ۶۲۰۰ مرگ، از جمله دست کم ۴۰۰ کودک جمع کرده است. گروه می گوید بیش از ۶۹ هزار سوری بازداشت شده اند و مدیر اجرایی گروه روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت این ارقام به این معناست که از آغاز قیام از هر ۳۰۰ سوری یک نفر کشته شده یا به زندان افتاده است.

XS
SM
MD
LG