لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

فعالان حقوق بشر در سوریه از کشتار بیشتر خبر می دهند


معترضان سوری در حمص. ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۰ (۲۰ دسامبر ۲۰۱۱)
(این تصویر را شبکه خبری شمس منتشر کرده است)
معترضان سوری در حمص. ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۰ (۲۰ دسامبر ۲۰۱۱) (این تصویر را شبکه خبری شمس منتشر کرده است)

فعالان سوری می گویند در نبردهای روز سه شنبه بین سربازان دولت و ارتشیان فراری دست کم ۱۰۰ فراری کشته یا زخمی شده اند.

در حالی که جامعه عرب برای اعزام ناظرانی به سوریه برای نظارت بر اجرای برنامه پایان دادن به ماه ها خشونت در کشور آماده می شود، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به نقل از شاهدان می گوید سربازان، گروهی از فراریان را در پی زد و خوردهایی در استان ادلب، بین روستاهای «کفروود و الفطیره» محاصره کردند.

یک سخنگوی گروه می گوید سربازان شماری از غیر نظامیان را نیز در روستای کفروود در محاصره گرفته اند. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه از رییس اتحادیه عرب خواسته است برای جلوگیری از کشتار، بی درنگ مداخله کند.

به گفته این فعالان، نیروهای امنیتی بالغ بر ۷۰ ارتشیان فراری را هنگامی که از پست های خود در مرز ترکیه می گریختند به ضرب گلوله از پای درآوردند، همچنین ۳۰ نفر در دیگر بخش های سوریه کشته شدند.

خشونت ها پس از آن روی می دهد که مقام های سوری با ورود ناظران اتحادیه عرب موافقت کردند.

یک مقام اتحادیه می گوید معاون دبیر کل روز پنجشنبه در راس یک هیات مقدماتی برای هموار ساختن راه استقرار ناظران در سراسر کشور به سوریه خواهد رفت. این هیات از کارشناسان امنیتی، قانونی، ادرای و حقوق بشر تشکیل می شود.

پیش از این، خبرگزاری دولتی سوریه اعلام کرد بشار اسد رییس جمهوری قانون جدیدی صادر کرده که به موجب آن، توزیع کنندگان اسلحه به تروریست ها به مرگ محکوم می شوند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز دوشنبه با اکثریت آرا قطعنامه ای تصویب کرد که خشونت در سوریه را محکوم می کند. سازمان ملل متحد می گوید در جریان قیام ۹ ماهه دست کم ۵۰۰۰ تن کشته شده اند.

قائم مقام وزیر امور خارجه سوریه توافقنامه حضور یک ماهه ناظران در کشور را، در قاهره امضا کرد. رییس اتحادیه عرب می گوید انتظار دارد ماموریت ناظران ظرف چند روز آینده آغاز شود.

سوریه درخواست اتحادیه عرب را در میان تهدید ارجاع پرونده دمشق به شورای امنیت برای تحریم های بین المللی احتمالی پذیرفت.

منتقدان می گویند این اقدام یک شیوه تاخیری دولت سوریه است.

رییس شورای انتقالی سوریه در تونس به خبرنگاران گفت دولت اسد برای جلوگیری از مداخله شورای امنیت زمان می خرد و خواهان مداخله نظامی شورا شد.

پیشنهاد صلح اتحادیه عرب، خروج سربازان و تسلیحات سنگین از خیابان ها، گفتگو با مخالفان و اجازه ورود خبرنگاران و کارمندان نهادهای حقوق بشری را به سوریه ایجاب می کند. سوریه خواهان تغییراتی در پیشنهاد شده است.

XS
SM
MD
LG