لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۶

نیروهای امنیتی سوریه ۱۷ تن را کشتند


نیروهای امنیتی سوریه ۱۷ تن را کشتند
نیروهای امنیتی سوریه ۱۷ تن را کشتند

در سوریه، در حالی که بیش از ۲۰۰ هزار نفر در تظاهراتی علیه دولت بشار اسد شرکت کردند، بگفته فعالان، نیروهای امنیتی سوریه روز جمعه ۱۷ تن را کشتند.
فعالان می گویند اکثر مرگ ها در منطقه حمص روی داد، در آنجا جمعیتی انبوه جهت ابراز مخالفت با تصمیم اتحادیه عرب برای بتاخیر انداختن جلسه فوق العاده ای درباره سوریه در روز شنبه جمع شده بودند.
خبرگزاری ها می گویند اتحادیه جلسه وزیران امور خارجه را به این دلیل بتاخیر انداخت تا وقت بیشتری به دمشق برای پرهیز از تحریم ها با موافقت با برنامه ای که می تواند به ناآرامی پایان دهد داده شود.
دولت سوریه گزارش های فعالان را رد کرد و گفت روز جمعه کسی کشته نشد و «جراحتی به حقوق بشر وارد نیامد.»

خبرگزاری روسی اینترفکس روز جمعه گفت از فاروق الشرع معاون رییس جمهوری سوریه دعوت شده است برای گفت و گو با مقامات کرملین به مسکو سفر کند. روز پنجشنبه روسیه قطعنامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد پیشنهاد کرد که دولت سوریه و اوپوزیسیون را محکوم می کند.
در این میان، خبرگزاری رویترز بنقل از مقامات ترکیه می گوید اگر آنکارا طرح دور زدن سوریه و برقراری مسیرهای تجارتی دیگری در خاورمیانه را اجرا کند، دمشق ممکن است سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار درآمدهای حمل و نقل را از دست بدهد.
در رویدادی دیگر، کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد روز جمعه گفت بیش از ۴ هزار سوری که از سرکوب می گریزند به لبنان سرازیر شده اند.

XS
SM
MD
LG