لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

دیده بان حقوق بشر: سربازان جدا شده از ارتش سوریه مسئولان سرکوب را معرفی می کنند


دیده بان حقوق بشر: سربازان جدا شده از ارتش سوریه مسئولان سرکوب را معرفی می کنند
دیده بان حقوق بشر: سربازان جدا شده از ارتش سوریه مسئولان سرکوب را معرفی می کنند

فعالان حقوق بشر می گویند جداشدگان از ارتش سوریه دست کم ۲۷ سرباز و اعضای نیروی امنیتی را کشته اند، در همین حال یک گزارش جدید مقامات نظامی سوریه را متهم می کند که اجازه دادند اعتراضات با «هر وسیله لازمی» متوقف شود.
گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت مرگ ها بامگاه پنجشنبه در جریان زدوخوردهای چند گانه در استان درعا روی داد.
قیام علیه دولت سوریه در ماه های اخیر به خشونت بیشتر گراییده است، سربازانی که از ارتش جدا شده اند به نیروهای دولتی حمله می کنند و معترضین برای حفاظت از خود اسحله بدست گرفته اند.
فعالان حقوق بشر گفتند روز چهارشنبه در خشونت در سراسر سوریه دست کم ۲۵ تن، از جمله ۸ سرباز کشته شدند.
در این میان، سازمان دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه گزارشی منتشر کرد که در آن گفته می شود جداشدگان از ارتش ۷۴ فرمانده و مقامی را که می گویند مسئول حملات به معترضین بی اسلحه هستند معرفی کرده اند.
گروه می گوید بر اساس مصاحبه هایی با سربازان و ماموران اطلاعاتی سابق، «تردید نیست» که نیروهای امنیتی دولت مرتکب خلافکاری های گسترده شده اند. گزارش می گوید دولت سیاستی برای هدف گرفتن غیر نظامیان داشت که به قتل ها، بازداشت های خودسرانه و شکنجه منجر شد، و این اقدامات بمنزله جنایت علیه بشریت است.
سازمان ملل متحد می گوید از آغاز ناآرامی در سوریه در ماه مارس، بیش از ۵ هزار تن کشته شده اند. اما سفیر دمشق در سازمان ملل متحد این رقم را «باور نکردنی» نامیده و رد کرده است.
بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گفت زمان آن است که جامعه بین المللی بنام انسانیت عمل کند و افزود وضع فعلی در سوریه نمی تواند ادامه یابد.
در واشنگتن، یک کمیته امور خارجه کنگره سیاست آمریکا نسبت به سوریه را بررسی کرد. برخی از اعضا این موضوع را که آیا در برابر خشونت گسترده دولت اوباما باید به طرفداری از یک راه حل صلحجویانه ادامه دهد یا نه، زیر سئوال کشیدند. دیگران در همصدایی با پرزیدنت اوباما از بشار اسد رییس جمهوری سوریه خواستند کنار برود و به قتل، بازداشت و شکنجه معترضین پایان دهد.

XS
SM
MD
LG