لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

کشته شدن ۱۵ نفر در سوریه


نیروهای امنیتی و شبه نظامیان موسوم به «شبیحه» در خیابان های درعا، سوریه. ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۰ (۱۳ دسامبر ۲۰۱۱)
نیروهای امنیتی و شبه نظامیان موسوم به «شبیحه» در خیابان های درعا، سوریه. ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۰ (۱۳ دسامبر ۲۰۱۱)

سربازان شورشی ارتش سوریه روز سه شنبه هفت مامور امنیتی را کشتند. این حادثه در پی حمله ارتش و شبیخون سربازان شورشی رخ داد و ۱۱ غیر نظامی نیز جان خود را از دست دادند.

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند هر دو حادثه در استان ادلب در مرز سوریه رخ داده است. برخی منابع گزارش می دهند که نیروهای امنیتی و شبه نظامیان موسوم به «شبیحه» طرفدار دولت در روستاها به راه افتاده و به پناهجویانی که قصد عبور از مرز را دارند حمله می کنند.

آسوشتید پرس به نقل از برخی منابع گزارش داده که یک افسر ارشد ارتش سوریه در جریان یک شبیخون تلافی جویانه توسط رزمندگان ضد دولتی کشته شد. رسانه های دولتی نیز گزارش داده اند گاردهای مرزی با یک گروه ۱۵ نفری از تروریست هایی که سعی داشتند از ترکیه وارد کشور شوند درگیر شده و دو تن را نیز کشته اند.

گفته می شود نزدیک به ۷۵۰۰ نفر برای فرار از سرکوب بی رحمانه دولت به ترکیه گریخته اند.

روز سه شنبه بالغ بر هشت غیر نظامی دیگر در حادثه جداگانه ای در ادلب کشته شدند. گزارش ها حاکی است سربازان دولتی به سوی جمعیتی که در مراسم خاکسپاری کشته شدگان روزهای گذشته حضور داشتند آتش گشودند.

روز دوشنبه، ناوی پیلای کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد در پی دیداری با نمایندگان شورای امنیت در نیویورک گفت دفتر او گزارش های معتبری از منابع گوناگون دریافت کرده که نشان می دهد شمار کشته شدگان از زمان آغاز نا آرامی در ماه مارس احتمالا از ۵ هزار تن فراتر رفته است. سفیر سوریه در سازمان ملل متحد میگوید این رقم باور کردنی نیست.

پیلای گفت این رقم غیر نظامیان، فراریان و کسانی را که به دلیل خودداری از تیراندازی به مردم اعدام شده اند در بر می گیرد. اما صدها نفر از نیروهای امنیتی و نظامی را که سازمان ملل متحد می گوید گمان می رود کشته شده باشند، شامل نمی شود.

پیلای همچنین گفت دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی باید به خشونت در سوریه رسیدگی کند. وی همچنین هشدار داد ما از حمله فوری و گسترده به شهر حمص بیم داریم.

قیام سوریه در ماه های اخیر خشونت بیشتری پیدا کرده است. سربازان فراری با ارتش می جنگند و معترضان برای تامین امنیت خود مسلح شده اند. روز سه شنبه اعتصاب عمومی برای سومین روز در سراسر سوریه ادامه یافت.

XS
SM
MD
LG