لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

نیروهای سوریه دست کم ۲۴ تن را کشتند


آرشیو
آرشیو

فعالان سوریه می گویند نیروهای امنیتی روز جمعه دست کم ۲۴ تن، از جمله چهار کودک، را در سراسر کشور کشتند.
علیرغم افزایش خشونت، سوری ها روز جمعه در پی برگزاری مراسم نماز برای پشتیبانی از «اعتصاب کرامت» به خیابان ها ریختند. فعالان می گویند تظاهرات در حمص، شهر درعا در جنوب، ادلیب در نزدیکی مرز ترکیه، و دیر الزور در شرق کشور برپا شد.
گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، مستقردر لندن، به صدای آمریکا گفتند سه پسر، ۱۰، ۱۲ و ۱۴ ساله، در داخل و در اطراف شهر حمص کشته شدند. یک دختر ۱۲ ساله در جنوب کشور هدف گلوله قرار گرفت.
فعالان سوریه در کوشش برای به زیر آوردن رژیم اسد از راه سرپیچی مدنی، مردم را به یک اعتصاب سراسری از روز یکشنبه فرا خوانده اند. کمیته هماهنگی محلی، که در پشت اعتراضات صلحجویانه قرار دارد، شهروندان را به اعتصاب های نشسته، بستن مغازه ها، دانشگاه ها و حمل و نقل عمومی، و خودداری از رفتن به محل های کار در ادارت دولتی تشویق می کند.
گروه ناظر برحقوق بشر گزارش می دهد نیروهای دولتی روز جمعه در حمص، مرکز سرکوب خونین رژیم، معترضین را زیر آتش گرفتند. شورای ملی سوریه در بیانیه ای نسبت به یک «کشتار همگانی» در حالی که نیروهای امنیتی شهر را محاصره کرده اند، هشدار داد.
روز جمعه، ترکیه بشار اسد رییس جمهوری سوریه را ترغیب کرد «قاتلان» را مجازات کند و پیشنهاد اتحادیه عرب را بپذیرد. احمت داووت اوغلو وزیر امور خارجه می گوید ترکیه نمی خواهد در امور داخلی سوریه مداخله کند، اما نمی تواند زمانی که خشونت در آنجا بر کشورهای همسایه اثر می گذارد بی تفاوت بماند.
ترکیه در مرز جنوبی خود با سوریه شریک است و به اعضای گروه اوپوزیسیون، شورای ملی سوریه، پناه داده است.

XS
SM
MD
LG