لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۹

سفیر آمریکا به سوریه باز می گردد


نبیل العربی دبیر کل اتحادیه روز دوشنبه گفت نامه ای محتوی شرایط جدیدی که اتحادیه پیش از این نشنیده بود، از دولت سوریه دریافت کرده است
نبیل العربی دبیر کل اتحادیه روز دوشنبه گفت نامه ای محتوی شرایط جدیدی که اتحادیه پیش از این نشنیده بود، از دولت سوریه دریافت کرده است

رابرت فورد سفیر آمریکا در سوریه، بیش از یک ماه پیش کشور را به دلایل نگرانی های امنیتی ترک کرد، به محل ماموریت خود بازمی گردد.

مقام های وزارت امور خارجه آمریکا می گویند رابرت فورد رایزنی های خود را در واشنگتن تکمیل کرده است و بعد از ظهر سه شنبه به دمشق بازخواهد گشت. فورد در اواخر اکتبر پس از آن که به علت ملاقات با رهبران مخالف دولت سوریه و تهدیدهایی که برای حمایت از معترضان دریافت کرد، به واشنگتن فراخوانده شد.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه به نشانه ابراز حمایت از جنبش مخالفان سوری، در ژنو با هفت ناراضی تبعیدی سوری ملاقات می کند.

آمریکا تلاش کرده است دولت اسد را در پاسخ به سرکوب ناراضیان سیاسی که از ماه مارس بیش از ۴ هزار کشته برجا گذاشته است، منزوی کند.

حسن نصرالله رهبر حزب الله روز سه شنبه در یک گردهمایی عمومی در بیروت به آمریکا تاخت و آن کشور را متهم کرد که قصد دارد سوریه را از بین ببرد. نصرالله که در مراسمی به مناسبت عاشورای حسینی سخن می گفت اظهار داشت از برنامه های اسد برای اصلاحات حمایت می کند.

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند هواداران اسد روز دوشنبه ۳۲ نفر را در شهر حمص، کانون اصلی اعتراضات علیه حکومت دیکتاتوری ۱۱ ساله او، کشتند. فعالان می گویند شاهدان گزارش دادند اجساد گروگان ها را در میدانی در بخشی از شهر که طرفدار اسد است دیدند.

در رویدادی دیگر، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید جداشدگان از ارتش چهار پرسنل امنیتی طرفدار اسد را در استان درعا کشتند. یک عضو ارتش آزاد سوریه می گوید پس از ۹ ماه سرکوب معترضان، زمان برای حمله متقابل رسیده است.

پیشتر اتحادیه عرب گفته بود پیشنهاد سوریه را که به طور مشروط به ناظران اجازه می دهد برای نظارت بر پای بندی دولت به متوقف ساختن سرکوب معترضان وارد کشور شوند، بررسی می کند.

نبیل العربی دبیر کل اتحادیه روز دوشنبه گفت نامه ای محتوی شرایط جدیدی که اتحادیه پیش از این نشنیده بود، از دولت سوریه دریافت کرده است.

وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرده بود که دمشق به درخواست اتحادیه عرب برای ورود ناظران پاسخ مثبت داده است. اما سخنگوی وزارتخانه گفت دولت همچنین از اتحادیه عرب خواسته است در مقابل امضای توافقنامه ای برای ورود ناظران، لغو عضویت سوریه در بلوک را باطل کند و تحریم های پیشنهادی را پس بگیرد.

اتحادیه عرب، که ۲۲ عضو دارد، در هفته های اخیر بر فشار بر بشار اسد رییس جمهوری برای پایان دادن به سرکوب افزوده است.

اتحادیه اروپا و آمریکا قبلا تحریم هایی بر سوریه به دلیل خودداری از پایان دادن به سرکوب معترضین برقرار کرده اند. شرکت نفت فرانسوی توتال روز دوشنبه گفت به رعایت تحریم های اتحادیه اروپا، سرمایه گذاری مشترک با یک شرکت سوری را لغو می کند.

روز دوشنبه همچنین یک مقام ارشد گمرک سوریه گفت دمشق توافقنامه تجارت آزاد با ترکیه را لغو می کند و به تلافی تحریم های آن کشور بر سوربه، یک تعرفه گمرکی ۳۰ درصدی بر واردات کالا از ترکیه برقرار می سازد.

XS
SM
MD
LG