لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

فرار نیروهای امنیتی سوریه رو به افزایش گذاشته است


تظاهرات در ادلب علیه بشار اسد پس از نماز جمعه. سوریه ۴ دسامبر ۲۰۱۱
تظاهرات در ادلب علیه بشار اسد پس از نماز جمعه. سوریه ۴ دسامبر ۲۰۱۱

اتحادیه عرب به سوریه تا آخر وقت روز یکشنبه، برای پاسخ دادن به پیشنهادی مهلت داده است که مستلزم اعزام ناظران به آن کشور درگیر خشونت، در چارچوب یک برنامه پایان دهی به سرکوبی اعتراض ها توسط نظامیان است.

شیخ حمد بن جاسم آل ثانی وزیر امور خارجه قطر می گوید مقام های اتحادیه عرب به درخواست های دمشق در مورد برخی توضیحات بیشتر درباره این برنامه پاسخ داده اند، اما این پاسخ هیچیک از عناصر اصلی برنامه را عوض نمی کند.

مقام های اتحادیه عرب گفته اند شکست در رسیدن به توافقی در این زمینه می تواند به مداخله خارجی در بحران سوریه منجر شود.

درهمین حال خبرگزاری رویترز روز یکشنبه از فرار دست کم دوازده مامور مخفی پلیس از یک مجتمع اطلاعاتی در استان ادلب در نزدیکی مرز ترکیه و پناهنده شدن آنان به ناراضیان خبر داد.

زد و خورد نیروهای دولتی سوریه و سربازان ناراضی و فراری در آن استان نا آرام شمالی در روز شنبه دست کم پانزده کشته برجا گذاشت.

فعالان می گویند روز شنبه دست کم بیست و پنج نفر در جریان اعتراض های ضد دولتی در نقاط مختلف سوریه کشته شده اند. شاهدان می گویند این گونه زد و خوردها در روزهای اخیر با توجه به فرار شمار بیشتری از سربازان ناراضی از واحدهای ارتشی بیشتر شده است.

اتحادیه عرب روز شنبه ضمن مسدود ساختن دارایی های ۱۹ مقام ارشد سوریه، سفر آنان را به کشورهای عرب ممنوع کرد.

امتناع سوریه از عمل کردن به یک مهلت قبلی اتحادیه عرب منجر به اتخاذ یک رشته تصمیمات تنبیهی توسط این اتحادیه شد که ممنوعیت معامله با بانک مرکزی سوریه، متوقف ساختن سرمایه گذاری کشورهای عرب در پروژه های سوریه و مسدو کردن دارایی های دولت سوریه از جمله آنهاست.

در همین حال جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمريکا روز شنبه در جریان سفر به ترکیه در استانبول از ترکیه برای اقدام هایی که علیه سرکوبی ها در سوریه انجام می دهد با تحسین یاد کرد. وی نیز نظیر بسیاری دیگر از رهبران جهان خواستار کناره گیری بشار اسد رییس جمهوری سوریه از صحنه قدرت شد.

سازمان ملل متحد می گوید شمار تلفات ناشی از هشت ماه نا آرامی در سوریه از مرز چهار هزار نفر فراتر رفته است. یک تحقیق مورد حمایت سازمان ملل متحد حاکی از آن است که صدها کودک نیز جزو کشته شدگان در سرکوبی های دولتی بوده اند.

سوریه مدعی است که هدف از اقداماتش سرکوبی اعتراض ها نیست، بلکه این عملیات را، به توصیف دمشق، برای مقابله با حمل های تروریست های مسلح علیه غیرنظامیان و نیروهای امنیتی ضروری می داند.

XS
SM
MD
LG