لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سوریه را محکوم می کند


شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سوریه را محکوم می کند
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سوریه را محکوم می کند

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد رای داده است سوریه را بدلیل نقض «فاحش و سیستماتیک» حقوق بشر در جریان سرکوب معترضین محکوم کند.
قطعنامه ای که شورا روز جمعه تصویب کرد همچنین پستی برای تحقیقگر ویژه جهت بررسی موارد نقض حقوق بشر در سوریه ایجاد می کند. با این حال نمی خواهد پرونده دمشق برای اقدام بیشتر به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شود.
سی و هفت عضو شورا به سود قطعنامه رای دادند. روسیه، کوبا، چین و اکوادور با آن مخالفت کردند و شش کشور رای ممتنع دادند.
دقایقی پیش از رای، ناوی پیلای کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد به شورا گفت در مطالعاتی که اخیرا با پشتیبانی سازمان ملل متحد انجام گرفت معلوم شد نیروهای سوریه از خشونت به یکسان در مورد کودکان و بزرگسالان استفاده کرده اند.
با این حال، نماینده سوری در سازمان ملل متحد گزارش را نامتوازن نامید.
در این میان، فعالان می گویند روز جمعه در حالی که هزاران تظاهر کننده از ترکیه خواستند یک منطقه حایل برای حفاظت از غیر نظامیان بوجود آورد، دست کم هشت تن در تیراندازی کشته شدند.
جداگانه، شاهدان و فعالان گفتند از گلوله باران سنگین در روستاهای نزدیک مرز لبنان خبر دادند.
گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه روز جمعه به صدای آمریکا گفت نیروهای امنیتی روستائیانی را که در پی حملات نیروها به منطقه سعی داشتند به لبنان فرار کنند، زیر آتش گرفتند.
گروه، که دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد، همچنین می گوید مردان مسلح ناشناس روز جمعه بسوی معرضین ضد دولتی در چندین شهر تیراندازی کردند و دست کم هشت تن را کشتند.
در این میان، دولت سوریه می گوید تجمعاتی به طرفداری از دولت در دمشق و چندین شهر دیگر برپا شد.
در تحولی دیگر، فرانسه اعلام داشت امنیت برای اعضای گروه اوپوزیسیون سوریه را که در فرانسه کار یا زندگی می کنند افزایش داده است.
وزیر کشور فرانسه روز جمعه به خبرنگاران گفت اقدامات جدید برای اعضای شورای ملی سوریه صورت می گیرد، زیرا «حکومت سوریه خشن است و در توسل به تهدید درنگ نمی کند.»
کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت سرکوب معترضین در سوریه به جنگ داخلی تبدیل شده است، و شمار سوری هایی که در ناآرامی ها کشته شده اند از ۴ هزار تن فراتر می رود.

XS
SM
MD
LG