لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

سوریه پاسخ به تحریم های اتحادیه عرب را بررسی می کند


سوریه پاسخ به تحریم های اتحادیه عرب را بررسی می کند
سوریه پاسخ به تحریم های اتحادیه عرب را بررسی می کند

عدنان محمود وزیر اطلاعات روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در دمشق گفت کشور «خودکفا» است و انباری از غذا و تدارکات اولیه دارد.

خبرگزاری دولتی می گوید وزیر اطلاعات این موضوع را در پی جلسه ای که کابینه در مورد تحریم ها تشکیل داده بود عنوان کرد. در مورد راه هایی که دمشق در دست بررسی دارد گزارشی منتشر نشد است.

تحریم ها می تواند تاثیر گستره ای بر تجارت و بانکداری سوریه داشته باشد.

روز یکشنبه، اتحادیه عرب مجازات های بی سابقه ای که مسدود ساختن دارائی ها وممنوعیت مسافرت از آن جمله است وضع کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که سوریه از قبول برنامه ای که اجازه می دهد ناظران بین المللی وارد کشور شوند خودداری کرد.

سوریه برای پایان دادن به سرکوب ناراضیان با فشار فزاینده قدرت های بین المللی روبرو است ، اما فعالان می گویند خشونت در کشور همچنان شدت می گیرد.

یک فعال عضو گروه سوری نظارت بر حقوق بشر روز سه شنبه به صدای امریکا گفت نیروهای امنیتی سوریه ٢٢ فعال را در محله رانکوس در حومه دمشق در انظار عموم دار زده اند و حدود ۶۰۰ نفر را دستگیر کرده اند. گروه اوپوزیسیون می گوید این محله از روز یکشنبه، زمانی که نیروها با پشتیبانی تانک ها به آنجا حمله ور شدند در محاصره بوده است.

در این میان، امریکا و آلمان می گویند شورای امنیت سازمان ملل متحد باید به سرکوب معترضین در سوریه، در پی گزارش تحقیقگران سازمان ملل متحد، پاسخ دهد. گزارش موارد نقض فاحش حقوق بشر را، که به گفته آنها، بدستور «بالاترین سطوح» دولت بشار اسد صورت گرفته است، بتفصیل تشریح می کند.

روز دوشنبه، کمیسیون مسئول تحقیق در باره اتهامات نقض حقوق بشر در سوریه سربازان را به «اعدام های سرپایی، دستگیری های خود سرانه، ناپدید شدن های اجباری مردم، شکنجه، خشونت جنسی ، و نیز نقض حقوق کودکان» متهم کرد.

در گزارش گفته می شد نیروهای سوریه ۲۵۶ کودک را کشته اند و «شکنجه به یکسان علیه بزرگسالان و کودکان بکار می رود». یافته های گروه اینک به شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل متحد فرستاده می شود، آنها در باره گام بعدی تصمیم خواهند گرفت.

ترکیه روز سه شنبه گفت اگر بحران در سوریع وخیم تر شود و تحریم ها علیه دمشق به اجرا درآید، ممکن است مسیرهای تجارتی خود در خاورمیانه را به عراق تغییر دهد و سوریه با بعنوان یک کشور ترانزیتی کنار بگذارد.

ترکیه و سوریه در سال ۲۰۰۹ مقرررات ویزا را لغو کردند ، و قصد داشتند میزان تجارت دو جانبه را افزایش دهند.

اتحادیه اروپا نیز قصد دارد تحریم های اضافی بر دولت بشار اسد برقرار کند. وزیران امور خارجه اتحادیه روز پنجشنبه به پیشنهادهایی برای محدود ساختن بیشتر معاملات تجارتی و اقتصادی با دمشق رای خواهند داد.

XS
SM
MD
LG