لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۲

بر فشار بر دولت سوریه افزوده می شود


بر فشار بر دولت سوریه افزوده می شود
بر فشار بر دولت سوریه افزوده می شود

سوریه برای پایان دادن به سرکوب ناراضیان با فشار فزاینده قدرت های بین المللی روبرو است، اما فعالان می گویند خشونت در کشور همچنان شدت می گیرد.

یک فعال عضو گروه سوری نظارت بر حقوق بشر روز سه شنبه به صدای آمریکا گفت نیروهای امنیتی سوریه ۲۲ فعال را در محله رانکوس در حومه دمشق در انظار عمومی دار زده اند و حدود ۶۰۰ نفر را دستگیر کرده اند. گروه اوپوزیسیون می گوید این محله از روز یکشنبه، زمانی که نیروها با پشتیبانی تانک ها به آنجا حمله ور شدند در محاصره بوده است.

در این میان، آمریکا و آلمان می گویند شورای امنیت سازمان ملل متحد باید به سرکوب معترضین در سوریه، در پی گزارش تحقیقگران سازمان ملل متحد، پاسخ دهد. گزارش موارد نقض فاحش حقوق بشر را، که به گفته آنها، بدستور «بالاترین سطوح» دولت بشار اسد صورت گرفته است، بتفصیل تشریح می کند.

روز دوشنبه، کمیسیون مسئول تحقیق درباره اتهامات نقض حقوق بشر در سوریه سربازان را به «اعدام های سرپایی، دستگیری های خود سرانه، ناپدید شدن های اجباری مردم، شکنجه، خشونت جنسی، و نیز نقض حقوق کودکان» متهم کرد.

در گزارش گفته می شد نیروهای سوریه ۲۵۶ کودک را کشتند و «شکنجه به یکسان علیه بزرگسالان و کودکان بکار می رود.» یافته های گروه اینک به شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل متحد فرستاده می شود، آنها درباره گام بعدی تصمیم خواهند گرفت.

ترکیه روز سه شنبه گفت اگر بحران در سوریع وخیم تر شود و تحریم ها علیه دمشق به اجرا درآید، ممکن است مسیرهای تجارتی خود در خاورمیانه را به عراق تغییر دهد و سوریه با بعنوان یک کشور ترانزیتی کنار بگذارد.

ترکیه و سوریه در سال ۲۰۰۹ مقرررات ویزا را لغو کردند، و قصد داشتند میزان تجارت دو جانبه را افزایش دهند.

اتحادیه اروپا نیز قصد دارد تحریم های اضافی بر دولت بشار اسد برقرار کند. وزیران امور خارجه اتحادیه روز پنجشنبه به پیشنهادهایی برای محدود ساختن بیشتر معاملات تجارتی و اقتصادی با دمشق رای خواهند داد.

XS
SM
MD
LG