لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۵

تحریم های بی سابقه اتحادیه عرب علیه سوریه


حمد بن جاسم وزیر امور خارجه قطر (نفر اول از سمت راست) به همراه نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب در قاهره. ۲۴ نوامبر ۲۰۱۱
حمد بن جاسم وزیر امور خارجه قطر (نفر اول از سمت راست) به همراه نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب در قاهره. ۲۴ نوامبر ۲۰۱۱

اتحادیه عرب به گونه ای بی سابقه به تصویب تحریم های تنبیهی علیه سوریه در واکنش به اقدام دولت در سرکوبی مرگبار قیام مخالفان آن کشور، رای داده است.

حمد بن جاسم وزیر امور خارجه قطر روز یکشنبه، در قاهره به خبرنگاران گفت ۱۹ کشور از ۲۲ کشور عضو اتحادیه عرب تحریم ها را تصویب کرده اند.

تحریم ها شامل متوقف ساختن معاملات با بانک مرکزی سوریه، وضع ممنوعیت های مسافرتی در مورد مقام های ارشد دولتی سوریه و راکد سازی سرمایه گذاری های خارجی برای پروژه های مختلف در سوریه است.

تصویب این تحریم ها ضربه ای شدید به سوریه تلقی می شود که سال ها به خود به عنوان سنگری برای ناسیونالیسم عرب افتخار می کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشتدپرس، دمشق ضمن اعتراض به تصمیم های اتحادیه عرب در مورد وضع تحریم ها این اقدام را یک خیانت خوانده است.

تحریم های مصوب اتحادیه عرب اقتصاد سوریه را زیر فشار بیشتری می گذارد که با تحریم های اروپایی و آمريکایی علیه صادرات نفتی و دیگر اقلام صادراتی سوریه روبروست.

مقام های اتحادیه عرب وضع تحریم ها را پس از آن پیشنهاد کردند که سوریه به ضرب الاجل ظهر جمعه این اتحادیه در مورد موافقت دمشق با ورود ناظران بین المللی به سوریه برای نظارت بر چگونگی رفتار دولت با مخالفان، بی اعتنا ماند. سوریه به جای عمل کردن به این ضرب الاجل از اتحادیه عرب خواستار توضیحاتی بیشتر در مورد ماموریت ناظران شده بود.

XS
SM
MD
LG