لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

سرکوبی ناراضیان سوری همچنان ادامه دارد


صندلی خالی وزیر امور خارجه سوریه در اتحادیه عرب
صندلی خالی وزیر امور خارجه سوریه در اتحادیه عرب

در سوریه نیروهای امنیتی توسل به سلاح های سنگین را در سرکوبی معترضان از سر گرفته اند و این درحالی است که ضرب الاجل اتحادیه عرب برای موافقت دمشق با ورود ناظران بین المللی به سوریه، و در غیر اینصورت مواجه شدن با تحریم های تنبیهی بیشتر، بی آنکه با پاسخی رسمی مواجه شود، به سر رسیده است.

فعالان می گویند نیروهای امنیتی روز جمعه به ناحیه مرکزی حمص یورش بردند. ناظران سوری حقوق بشر به صدای آمريکا گفتند نیروهای امنیتی روز جمعه دست کم هشت نفر را در نقاط مختلف سوریه کشته اند. در همین حال ارتش سوریه نیز روز جمعه در اطلاعیه ای گفت تروریست ها شش خلبان و سه افسر دیگر ارتش را کشته اند. سانا، خبرگزاری دولتی سوریه اعلام کرد این واقعه روز پنجشنبه در ناحیه حمص رخ داده است.

توسل نیروها به خشونت در شرایطی رخ داد که معترضان با درخواست استعفای بشار اسد از مقام ریاست جمهوری در چندین شهر به خیابان ها ریخته بودند.

در همین حال به گزارش رسانه های دولتی سوریه وفاداران به اسد روز جمعه با تکان دادن پرچم سوریه و حمل پسترهای وی، تدابیراتحادیه عرب را رد می کردند.

اتحادیه عرب دو هفته پیش در واکنش به اقدام دولت سوریه در سرکوبی ناراضیان و امتناع اسد در به اجرا گذاشتن برنامه ای که این اتحادیه برای پایان دادن به نا آرامی ها تدارک دیده بود، عضویت سوریه را به حالت تعلیق درآورد.

نمایندگان اتحادیه عرب قرار است روز شنبه مجددا برای تبادل نظر درباره وضع تحریم های تنبیهی بیشتر علیه دمشق، تشکیل جلسه دهند. اما روسیه روز جمعه هشدار داد چنین اقدام هاییی سازنده نیست. الکساندر لوکاشویج سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه به خبرنگاران گفت آنچه که سوریه اکنون بیش از هرچیز بدان نیاز دارد، احیای دیالوگ سیاسی در داخل کشور است.

سازمان ملل متحد می گوید بیش از ۳۵۰۰ نفر در ارتباط با اعتراض های علیه دولت سوریه، که از ماه مارس شروع شد، کشته شده اند.

یک کمیته سازمان ملل متحد که علیه شکنجه فعالیت می کند روز جمعه گفت گزارش های متعددی د باره نقض حقوق بشر در سوریه دریافت کرده است که شکنجه کودکان بازداشت شده توسط نیروهای امنیتی بخشی از آنهاست.

XS
SM
MD
LG