لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

اردوغان از اسد خواست از قدرت کناره گیری کند


اردوغان از اسد خواست از قدرت کناره گیری کند
اردوغان از اسد خواست از قدرت کناره گیری کند

در سوریه، در حالی که فشار بر بشار اسد برای استعفا شدت می گیرد، شمار کشته شدگان همچنان بالا می رود.

به گفته فعالان سیاسی نیروهای امنیتی روز سه شنبه دست کم چهار تن، از جمله دو کودک، را در منطقه حمص کشتند.

در همین حال رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه از بشار اسد خواست از قدرت کناره گیری کند. اردوغان روز سه شنبه در سخنانی که از تلویزیون پخش شد گفت اسد باید برای سعادت مردم و منطقه، قدرت را رها کند.

روز دوشنبه، پس از آن که افراد مسلح در شمال سوریه به سوی کاروانی از اتوبوس های حامل زائران ترکیه تیراندازی کردند، مناسبات بین دو کشور تیره تر شد. در آن حمله دو شهروند ترک زخمی شدند.

همچنین قرار است یک هیات سازمان ملل متحد روز سه شنبه به قطعنامه ای که سرکوب هشت ماهه ناراضیان در سوریه را محکوم می کند رای دهد.

نماینده دمشق در سازمان ملل متحد از پیش نویس قطعنامه که کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد بررسی می کند، به شدت انتقاد کرده است. این قطعنامه، که لازم الاجرا نیست و آلمان، بریتانیا و فرانسه آن را پیشنهاد کرده اند، از سوریه می خواهد پیشنهاد اتحادیه عرب را که به آن اجازه می دهد ناظرانی را به سوریه بفرستد اجرا کند. اتحادیه که عضویت سوریه را لغو کرده است، قصد دارد روز پنجشنبه جلسه ای برای بحث درباره بحران آن کشور تشکیل دهد.

خبرگزاری دولتی سوریه می گوید روز سه شنبه هزاران نفر در بندر لاذقیه گرد هم آمدند و به اقدامات اتحادیه عرب علیه سوریه اعتراض کردند.

بر اساس امار سازمان ملل متحد در سرکوب معترضان سوری بیش از ۳۵۰۰ تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG