لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۶

نیروهای امنیتی سوریه دست کم ۱۶ تن را کشتند


نیروهای امنیتی سوریه دست کم ۱۶ تن را کشتند
نیروهای امنیتی سوریه دست کم ۱۶ تن را کشتند

فعالان در سوریه می گوید نیروهای امنیتی روز جمعه در حملات جدید در برخی از مناطق و تیراندازی بسوی معترضین دست کم ۱۶ تن را کشتند.
بگفته آنها اکثر مرگ ها در منطقه درعا در جنوب کشور روی داد.
معترضین در سراسر سوریه از کشورهای خارجی خواستند سفیرن سوریه را اخراج کنند. آنها این درخواست را پس رای اخیر اتحادیه عرب به لغو عضویت سوریه عنوان کردند. در تاریخ اتحادیه، سوریه سومین کشوری است که عضویت آن لغو می شود.
وزیران امور خارجه اتحادیه عرب همچنین سه روز به دولت سوریه مهلت دادند به خونریزی پایان بخشد و اجازه دهد ناظران برای نظارت بررعایت آن وارد کشور شوند. روز جمعه اتحادیه گفت سوریه اصلاحیه های نامشخصی برای پیشنهاد وروز ناظران خارجی ارائه داده است.
خشونت در حالی روی می دهد که سوریه برای پایان دادن به سرکوب ناراضیان با فشار فزاینده بین المللی روبرو است.
آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه خواهان تشدید تحریم ها و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه دمشق شد، و ابراز امیدواری کرد کشورهایی که تاکنون از تصویب چنین قطعنامه ای جلوگیری کرده اند «واقعیت وضع را درک کنند.»
ژوپه، که در پی دیداری با احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در یک کنفرانس خبری در آنکارا سخن می گفت، پیشتر به خبرگزاری فرانسه گفت حالا برای دولت بشار اسد رییس جمهوری سوریه بسیار دیر است که تغییر کند.
اوغلو روز جمعه هشدار داد سوریه در حالی که جنگ بین بریدگان از ارتش و دولت شدت می گیرد، ممکن است در گرداب جنگ داخلی فرو رود.
اوغلو هشدار را یک روز پس از آن صادر کرد که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به خبرنگاران گفت حمله ارتش آزاد سوریه به یک پایگاه نظامی «شباهت زیادی به یک جنگ داخلی دارد.»
خبرگزاری دولتی سوریه می گوید هزاران تظاهر کننده روز جمعه در دمشق جمع شدند تصمیم اتحادیه را رد کردند.
سرگئی لاروف، وزیر امور خارجه روسیه، لیو وی مین سخنگوی وزارت امور خارجه چین و ژوپه، همه از طرف های مناقشه در سوریه خواسته اند اختلافاتشان را بگونه ای صلحجویانه حل کنند. و در حالی که برخی، از جمله ژوپه، استفاده از مداخله نظامی در سوریه را رد کرده اند، فشار بین المللی بر بشار اسد برای استعفا شدت می گیرد.
کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و عموی اسد، یک فرمانده نظامی سابق تبعیدی سوریه، هر دو روز پنجشنبه از رهبر سوریه خواستند کنار برود.
سازمان ملل متحد می گوید در جریان قیام هشت ماهه علیه بشار اسد تاکنون دست کم ۳۵۰۰ تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG