لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۸

حمله شورشیان سوری به یک پایگاه نظامی


حمله شورشیان سوری به یک پایگاه نظامی
حمله شورشیان سوری به یک پایگاه نظامی

مخالفان در سوریه می گویند نظامیان فراری به یک پایگاه دولتی در نزدیکی دمشق حمله کرده و یک شورای شورشی تشکیل داده اند.

به گفته این فعالان، شورشیان ارتش آزاد سوریه در اقدامی که تشدید قیام هشت ماهه علیه دولت بشار اسد تلقی می شود، بامداد چهارشنبه یک مجتمع اطلاعات نیروی هوایی در حرستا، در حومه دمشق را با راکت و مسلسل زیر آتش گرفتند. حمله مستقلا تایید نشده و در مورد تلفات نیز گزارشی نرسیده است.

یک سخنگوی کمیته محلی هماهنگی سوریه در آلمان به صدای آمریکا گفت ارتش آزاد سوریه با هدف تضعیف نیروهای امنیتی یک شورای موقت تشکیل داده است. این سخنگو می گوید شورشیان تشکیل شورا را در بیانیه ای که سه شنبه شب منتشر شد اعلام کردند. ارتش آزاد سوریه پیش از این داشتن یک فرماندهی مرکزی را اعلام نکرده بود.

یک گروه که ادعا می کنند نظامیان فراری سوریه هستند نیز روز چهارشنبه در یک بیانیه ویدیویی خروج خود را از ارتش دولت اسد اعلام کردند.

نظامیان فراری هفته گذشته در نبردهای مرگبار با نیروهای دولتی درگیر بودند. اما درگیری ها در خارج از پایتخت، از جمله مناطق ادلب در شمال غربی، حمص در مرکز و درعا در جنوب، متمرکز بود.

بشار اسد روز چهارشنبه با انزوای منطقه ای بیشتری روبرو شد. وزیران امور خارجه کشورهای عرب و ترکیه برای بحث درباره وضع تحریم های اضافی علیه سوریه به دلیل خودداری از پایان دادن به سرکوب در مراکش گرد هم آمدند. وزیر امور خارجه ترکیه گفت دولت سوریه، که مذاکرات را تحریم کرده است، «بهای سنگینی خواهد پرداخت.»

اتحادیه عرب روز شنبه به تعلیق عضویت سوریه رای داد و دمشق را به خودداری از اجرای توافق با اتحادیه برای پایان دادن به سرکوب ناراضیان متهم کرد. قرار بود تعلیق روز چهارشنبه عملی شود.

هواداران دولت نیز در هفته های اخیر تظاهرات گسترده ای برپا کرده اند. تلویزیون دولتی هزاران نفر از هواداران اسد را در بندر لاذقیه و در حالی که عکس هایی از اسد در دست داشتند و در محکومیت اتحادیه عرب شعار می دادند، نشان داد.

XS
SM
MD
LG