لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۵

آزادی بیش از یک هزار زندانی سوری


آزادی بیش از یک هزار زندانی سوری
آزادی بیش از یک هزار زندانی سوری

یک گروه سوری طرفدار حقوق بشر می گوید نیروهای امنیتی بیش از ۸۰ تن را در کشور کشته اند، و آنرا به یکی از مرگبار ترین ایام در قیام هشت ماهه علیه بشار اسد رییس جمهوری تبدیل کردند.

گروه ناظر بر حقوق بشر، که دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد، روز سه شنبه به صدای آمریکا گفت مرگ ۳۴ غیر نظامی و ۱۸ فراری مظنون ارتش را در استان درعا در روز دوشنبه ثبت کرد. گروه همچنین چندین مرگ را در حما در روز دوشنبه گزارش داد و گفت بسیاری دیگر در حمص کشته شدند، از جمله چندین نفر که اجسادشان در خیابان با علائمی از شکنجه پیدا شدند.

گروه اضافه کرد ارتش آزاد سوریه، مرکب از فراریان ارتش، می گوید نیروهای آن در نبرد های روز دوشنبه دست کم ۳۴ سرباز دولتی را کشتند. نیروهای امنیتی نیز ۳۵ تن، از جمله فراریان ارتش و غیر نظامیان، را در منطقه کشتند.

شمار تلفات مستقلا تایید نشده است زیرا سوریه اکثر خبر نگاران خارجی را از کار در کشور ممنوع ساخته است. فعالان حقوق بشر سوریه می گویند در ماه جاری در سرکوب ناراضیان حدود ۲۰۰ تن، و بسیاری در شهر حمص، کشته شدند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد بار دیگر از رییس جمهوری سوریه خواست «کشتن مردمش را متوقف کند.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه حملات اخیر به سفارتخانه ها و هیات های دیپلماتیکی خارجی در سوریه را بشدت محکوم کرد و از دولت خواست از محل های دیپلماتیکی محافظت کند. هیات های ترکیه در سراسر سوریه، همراه با سفارتخانه های اردن، قطر، و عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفتند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه گفت کشور او دیگر انتطار ندارد بشار اسد به درخواست های مردم سوریه پاسخ دهد. او بار دیگر حملات اخیر به هیات های دیپلماتیکی ترکیه در سوریه را محکوم کرد و از دولت سوریه خواست پوزش بخواهد.

وزیر انرژی ترکیه گفت برنامه های اکتشاف شش چاه نفت در داخل سوریه با مشارکت دمشق را، در حالی که تنش بین دو کشور همسایه ادامه دارد، متوقف ساخته است. او همچنین تلویحا گفت اگر خشونت متوقف نشود ترکیه ممکن است برق رسانی به سوریه را متوقف سازد.

در مسکو، رهبران شورای اصلی اوپوزیسیون سوریه روز سه شنبه با رهبران روسیه ملاقات کردند. خبرگزاری اینترفکس گزارش می دهد شورای ملی سوریه دولت روسیه را ترغیب کرد از بشار اسد بخواهد کنار برود.

وزارت امور خارجه روسیه از تمام گروه های اوپوزیسیون خواست از خشونت دست بردارند و به پیشنهاد اتحادیه عرب برای آغاز گفت و شنود بین دولت سوریه و رهبران اوپوزیسیون بپیوندند.

روسیه و چین ماه پیش مانع از آن شدند شورای امنیت دولت بشار اسد را محکوم کند.

روز دوشنبه ملک عبداله پادشاه اردن از اسد خواست کنار برود، او نخستین رهبر عرب است که چنین درخواستی را عنوان می کند.

اردن از جمله ۱۸ کشور عرب است که روز شنبه در پاسخ به ادامه سرکوب مرگبار دولت سوریه به لغو عضویت آن در اتحادیه عرب رای دادند.

مقامات اردن می گویند حدود ۱۰۰ نفر از طرفداران اسد شام دوشنبه در مقابل سفارت اردن در دمشق جمع شدند و به اظهارات ملک عبداله اعتراض کردند. مقامات می گویند برخی از معترضین وارد سفارت شدند و پرچم اردن را پاره کردند.

لغو عضویت روز چهارشنبه، در همان روزی که قرار است وزیران امور خارجه عرب برای بحث در باره وضع سوریه در مراکش جمع شوند، عملی می شود.

ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه روز دوشنبه از رای اتحادیه عرب انتقاد کرد، آنرا «گامی خطرناک» نامید و مخالفان عرب سوریه را به همدستی با آمریکا متهم ساخت.

اما تلویزیون دولتی سوریه روز سه شنبه گزارش داد دولت، ظاهرا در اقدامی برای انجام درخواست های اتحادیه عرب، دست کم ۱۱۰۰ زندانی را که در جریان ناآرامی بازداشت شدند، آزاد کرد.

در تحولی دیگر، اتحادیه اروپا روز سه شنبه تحریم هایی را بر ۱۸ مقام دیگر سوری، که به ارتباط با سرکوب خشن معترضین مظنون هستند، برقرارساخت. آن ها روسای نظامی و اطلاعاتی، معاون وزارت کشور و یک وکیل دعاوی را که به فراهم آوردن حمایت مالی برای دولت متهم است شامل می شوند.

تحریم ها ایجاب می کند اعضای اتحادیه دارائی های تحریم شدگان را مسدود کنند و سفر آنان در داخل بلوک ۲۷ کشوری را ممنوع سازند.

سازمان ملل متحد می گوید از ماه مارس دست کم ۳۵۰۰ تن در ارتباط با اعتراضات علیه اسد کشته شده اند. سوریه تروریست هایی را که از خارج حمایت می شوند و تند روهای مذهبی را مسئول بیشتر خشونت می داند.

XS
SM
MD
LG