لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

۱۶ تن در جریان نا آرامی ها در سوریه کشته شدند


۱۶ تن در جریان نا آرامی ها در سوریه کشته شدند
۱۶ تن در جریان نا آرامی ها در سوریه کشته شدند

شبکه فعالان حقوق بشر سوریه اعلام کرد روز دوشنبه در جریان تیراندازی نیروهای امنیتی به معترضان ضد دولتی در شهرهای حمص، حما، ادلب و حومه دمشق ۱۶ تن کشته شدند. به گفته این فعالان ۵ تن از کشته شدگان، نظامیان جدا شده از ارتش هستند.

روز دوشنبه با وجود سرکوب شدید، تظاهرات ضد دولتی در ده ها شهر سوریه ادامه داشت. در برخی شهرها مخالفان نسبت به اقدام اتحادیه عرب دایر بر تعلیق عضویت سوریه، ابراز شادی و پایکوبی کردند.

این در حالی است که ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه روز دوشنبه تعلیق عضویت دولت دمشق از اتحادیه عرب را محکوم و غیرقانونی توصیف کرد. معلم در کنفرانسی خبری در دمشق، برخورد نظامی با سوریه را به دلیل مخالفت چین و روسیه غیر ممکن دانست. وزیر امور خارجه سوریه، کشورهای غربی و آمریکا را عامل ایجاد نا آرامی در کشورش قلمداد کرد.

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود تاکید کرده بیش از ۳۵۰۰ تن از مخالفان در جریان تظاهرات ۲۵ مارس تا اواخر اکتبر ۲۰۱۱ کشته شده اند.

در همین حال رفعت اسد عموی بشار اسد و ملک عبدالله پادشاه اردن، از بشار اسد خواسته اند هرچه سریع تر قدرت را ترک کند. رییس جمهوری سوریه هنوز در این رابطه واکنشی نداشته است.

XS
SM
MD
LG