لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۷

تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب


یوسف احمد سفیر سوریه تصمیم اتحادیه را «غیر قانونی» و با منشور داخلی آن مغایر دانست. ۱۲ نوامبر ۲۰۱۱
یوسف احمد سفیر سوریه تصمیم اتحادیه را «غیر قانونی» و با منشور داخلی آن مغایر دانست. ۱۲ نوامبر ۲۰۱۱

اعضای اتحادیه عرب تصمیم گرفته اند عضویت سوریه در گروه را تا زمانی که دولت اسد برنامه پایان دادن به سرکوب خشونبتار معترضان را اجرا نکند، به حال تعلیق در آورند.

حمد بن جاسم آل ثانی نخست وزیر قطر و رییس اتحادیه روز شنبه در قاهره به خبرنگاران گفت سوریه عضویت خود را در اتحادیه حفظ می کند، اما باید بر اساس طرح صلحی که با آن موافقت کرده است، نیروهایش را از خیابان ها بیرون برده و با مخالفان به گفتگو بنشیند و زندانیان سیاسی را آزاد کند. اتحادیه تهدید کرد که در غیر این صورت شورای مخالفان سوریه را به رسمیت خواهد شناخت.

آل ثانی گفت اتحادیه از تمام کشورهای عرب می خواهد سفیرانشان را از سوریه فراخوانند و برقراری تحریم های اقتصادی علیه آن کشور را بررسی کنند.

این تصمیم روز شنبه در جلسه فوق العاده ای در قاهره اعلام شد. سوریه، لبنان و یمن علیه این قطعنامه رای داده و عراق نیز رای ممتنع داد.

یوسف احمد سفیر سوریه تصمیم اتحادیه را «غیر قانونی» و با آیین نامه داخلی اتحادیه مغایر دانست. او گفت کشورش همچنان به برنامه صلح اتحادیه عرب پای بند است.

خشونت در سوریه در روزهای اخیر ادامه یافته است و فعالان ادعا می کنند که نیروهای امنیتی روز جمعه ۲۶ تن را کشته اند.

گروه های طرفدار حقوق بشر و فعالان مخالف از اتدادیه عرب خواسته اند عضویت سوریه را لغو کند.

دبیرکل اتحادیه عرب گفت اتحادیه در مورد وضعیت حقوق بشر در سوریه با سازمان ملل متحد تماس خواهد گرفت. با این حال، یادآور شد اتحادیه نمی خواهد خارجیان در امور سوریه مداخله کنند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از تصمیم اتحادیه عرب استقبال کرده و در بیانیه ای گفت این اقدام به افزایش انزوای دیپلماتیک دولت سوریه که به تعهداتش پای بند نمانده، حقوق بشر را نقض کرده و به سرکوب معترضان صلحجو ادامه داده است، کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG