لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

گروهای طرفدار حقوق بشر می خواهند عضویت سوریه در اتحادیه عرب لغو شود


گروهای طرفدار حقوق بشر می خواهند عضویت سوریه در اتحادیه عرب لغو شود
گروهای طرفدار حقوق بشر می خواهند عضویت سوریه در اتحادیه عرب لغو شود

مخالفان بشار اسد رییس جمهوری سوریه روز جمعه اعتراضاتی در سراسر کشور برپا کردند، در همین حال رهبران اوپوزیسیون تظاهرکنندگان را ترغیب می کنند خواهان لغو عضویت سوریه در اتحادیه عرب بشوند.
اتحادیه قرار است روز شنبه جلسه فوق العاده ای برای بحث درباره ناآرامی سوریه در قاهره تشکیل دهد.
این اقدام در پی شکست ظاهری توافقی که از دولت سوریه می خواهد به سرکوب بی رحمانه ناراضیان پایان دهد انجام می گیرد.
اوائل نوامبر، سوریه اعلام کرد با برنامه پیشنهادی اتحادیه عرب، که خروج نیروهای امنیتی از خیایان ها و مذاکره با اوپوزیسیون را شامل می شود، موافقت کرده است. با این حال، فعالان و شاهدان گزارش داده اند خشونت ادامه دارد.
سازمان دیده بان حقوق بشر نیز روز جمعه در گزارشی خواهان لغو عضویت سوریه در اتحادیه عرب شد. سازمان، که مقر آن در نیویورک است، گفت مقامات و نیروهای امنیتی سوریه ممکن است بدلیل شکنجه و قتل های غیر قانونی در مناطقی مانند حمص، مرتکب جنایت علیه بشریت شده باشند.
گروه ناظر حقوق بشر سوریه می گوید روز جمعه دست کم ۵ تن در جریان تظاهرات علیه دولت کشته شدند. فعالان همچنین گزارش می دهند که نیروهای امنیتی، ظاهرا در کوشش برای جلوگیری از اعتراضات روز پشت بام ها در دمشق مستقر شدند.
فعالان گفتند روز پنجشنبه دست کم ۳۳ تن کشته شدند و بسیاری از مرگ ها در منطقه حمص روی داد. نیروهای امنیتی در جستحوی ناراضیان به سلسله حملاتی دست زده اند. فعالان گفتند سربازان نیز در آنچه بنظر می رسد یک شبیخون بود کشته شدند.
روز پنجشنبه، عفو بین الملل از اتحادیه عرب خواست سوریه را برای موافقت با ورود ناظران مستقل به کشور زیر فشار بگذارد.

XS
SM
MD
LG