لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

ادامه سرکوب در سوریه ۱۹ کشته بر جا گذاشت


ادامه سرکوب در سوریه ۱۹ کشته بر جا گذاشت
ادامه سرکوب در سوریه ۱۹ کشته بر جا گذاشت

فعالان سیاسی سوری می گویند روز پنجشنبه در زد و خورد نیروهای امنیتی، معترضان و نظامیان فراری، دست کم ۱۹ تن کشته شدند.

این منابع کانون درگیری ها را حمص گزارش داده اند و گفته می شود ۱۳ غیر نظامی در آن کشته شده اند. به گفته شاهدان برخی کشته شدگان از سوی نیروهای امنیتی هدف قرار گرفتند. حمص در ۸ ماه گذشته مرکز قیام علیه اسد بوده است.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای آمریکا گفت روز پنجشنبه چندین شهر عمده به فراخوان اعتصاب عمومی برای ابراز همبستگی با حمص پاسخ دادند. عقیده بر این است که در آنجا در روزهای اخیر ده ها تن کشته شده اند.

گروه های حقوق بشر می گویند بسیاری از کارکنان بخش خصوصی و مدارس، در حومه دمشق و در مناطق اطراف حمص، حما، درعا، دیر الزور و ادلب از اعتصاب حمایت کردند.

فعالان حقوق بشر ویدیوهایی را در یوتیوب منتشر کردند که نشان می دهد بسیاری از مغازه ها و فروشگاه ها روز پنجشنبه در چندین شهر بزرگ و کوچک، از جمله در دمشق، حلب، حما و درعا بسته بودند. گروه های مخالف، مردم را به اعتصاب برای ابراز همبستگی با حمص فراخوانده بودند. آنان می گویند در آنجا نیروهای امنیتی در روزهای اخیر ده ها تن را کشته اند.

تازه ترین تلفات و حمله نمی تواند مستقلا تایید شود، زیرا سوریه فعالیت اکثر خبرنگاران خارجی را در کشور ممنوع کرده است.

آنها نیروهای امنیتی را مسئول بیش از ۱۱۰ مرگ از زمانی که دولت سوریه با پیشنهاد اتحادیه عرب موافقت کرد، می دانند. بر اساس پیشنهاد اتحادیه عرب که می خواهد به خشونت پایان داده شود، دمشق قول داد نیروهای امنیتی را از خیابان ها بیرون برده و با مذاکرات به گفت و گو بنشیند.

اتحادیه عرب روز شنبه برای بحث درباره پاسخ احتمالی به خودداری سوریه از انجام قول خود جلسه ای در قاهره تشکیل خواهد داد.

فشارها بر اتحادیه عرب برای اقدامی قاطعانه علیه دولت بشار اسد بیشتر می شود. ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در بیانیه ای گقت سوریه با خطر جدی فرو رفتن در یک مناقشه مسلحانه نظیر آنچه لیبی اتفاق افتاد روبرو است. وی از تعهدات سوریه به اتحادیه عرب استقبال کرد، اما نگرانی خود را از متوقف نشدن کشتار شهروندان ابراز داشت.

روز چهارشنبه همچنین، جفری فلتمن مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا اتحادیه عرب را ترغیب کرد به عنوان تلاشی جهانی برای وادار ساختن اسد به کناره گیری از قدرت، موضع سخت تری نسبت به دمشق برگزیند.

فعالان می گویند روز چهارشنبه ۱۴ تن در سراسر سوریه کشته شدند. این رقم نمی تواند مستقلا تایید شود، زیرا سوریه بیشتر خبرنگاران خارجی را از فعالیت در کشور منع کرده است.

XS
SM
MD
LG