لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

موافقت سوریه با طرح اتحادیه عرب


موافقت سوریه با طرح اتحادیه عرب
موافقت سوریه با طرح اتحادیه عرب

اتحادیه عرب اعلام کرد دولت سوریه طرح پیشنهادی اتحادیه را برای مهار نزدیک به هشت ماه سرکوب ناراضیان تصویب کرده است.

پیشنهاد که روز چهارشبنه در جلسه گروه در قاهره با آن موافقت شد، از دولت سوریه می خواهد نیروهای امنیتی را از خیابان ها خارج و خشونت نیروهای هوادار دولت علیه غیر نظامیان را متوقف کند و با مخالفان در قاهره به گفتگو بنشیند. همچنین از دولت می خواهد زندانیان سیاسی را آزاد کند.

نماینده قطر در اتحادیه عرب نیز روز چهارشنبه گفت سوریه به اعضای رسانه های بین المللی اجازه ورود به کشور را خواهد داد.

خبرگزاری سوریه پیش از این گزارش داده بود مقام های سوری و یک کمیته از وزیران اتحادیه عرب در مورد «سند نهایی» به توافق رسیده اند.

در این میان خشونت روز چهارشنبه ادامه یافت و دست کم ۳۱ تن کشته شدند. همچنین هزاران نفر از طرفداران بشار اسد در آنچه یکی از جدید ترین اجتماعات دولتی برای حمایت او به نظر می رسد، در شهر «رقه» در شمال سوریه گرد هم آمدند.

مخالفان می گویند مردان مسلح ۱۱ کارگر کارخانه را در روستایی در استان حمص کشتند. جزییات آن هنوز روشن نیست. مخالفان همچنین می گویند نیروهای امنیتی پنج غیرنظامی را در حمص و اطراف آن کشتند.

کشتارها در حالی روی می دهد که انتظار می رود موافقت با برنامه ای برای پایان دادن به ماه ها نا آرامی در سوریه در مقر اتحادیه عرب در قاهره اعلام شود.

گزارش خبرگزاری دولتی حاکی است مقام های سوری و یک کمیته از وزیران اتحادیه در مورد سند نهایی به توافق رسیده اند. با این حال، خبرگزاری جزییاتی درباره توافق ارائه نمی دهد.

در اوایل هفته، دیپلمات های اتحادیه عرب پیشنهادی را طرح کردند که از دولت سوریه می خواهد نیروهای امنیتی را از خیابان ها بیرون ببرد، خشونت نیروهای طرفدار دولت علیه غیر نظامیان را متوقف کند و با مخالفان در قاهره به گفتگو بنشیند.

روز جمعه، اتحادیه عرب که ۲۲ عضو دارد، بر انتقاد از سوریه شدت بخشید. این اقدام پس از آن صورت گرفت که فعالان حقوق بشر گفتند نیروهای امنیتی ده ها معترض را کشته اند.

سازمان ملل متحد می گوید شمار کسانی که در قیام هفت ماهه علیه دولت بشار اسد کشته شده اند از ۳۰۰۰ تن فراتر رفته است. دولت سوریه می گوید تروریست ها در این دوره صدها نفر از پرسنل امنیتی را کشته اند.

XS
SM
MD
LG