لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۰

بشار اسد با مقامات عرب ملاقات می کند


بشار اسد با مقامات عرب ملاقات می کند
بشار اسد با مقامات عرب ملاقات می کند

در ادامه خشونت در سوریه روز چهارشنبه دست کم ۲۶ تن کشته شدند، در همین حال بشار اسد با هیاتی از اتحادیه عرب ملاقات کرد.

رسانه های دولتی سوریه بنقل از سرپرست هیات، شیخ حمد آل ثانی نخست وزیر قطر، گفتند مذاکرات در دمشق «صمیمانه و صریح» بود. او گفت دولت سوریه می خواهد جهت یافتن راهی برای پایان بخشیدن به خشونت با هیات کار کند.

نخست وزیر گفت مقامات عرب روز ۳۰ اکتبر - ۸ آبان ماه – بار دیگر با اسد ملاقات خواهند کرد.
هیات سعی دارد گفت و شنود بین دولت سوریه و رهبران اوپوزیسیون را آغاز کند.

در پلاکاردی که توسط معترضان در شمال سوریه روز سه شنبه حمل می شد، نوشته شده بود: «روسیه به بشار اسد حفاظت بین المللی می دهد، ایران به او اسلحه، و اعراب به او زمان» در پلاکارد همچنين نوشته شده بود: «هيچ گفتگو با قاتل کودکان».

سازمان دیده بان حقوق بشر می خواهد اتحادیه عرب از سوریه درخواست کند اجازه دهد ناظران مستقل غیر نظامی بر عملیات نیروهای امنیتی نظارت کنند.

جلسه حدود یک هفته و نیم پس از نشست اضطراری اتحادیه عرب در قاهره برای بحث در باره ناآرامی در سوریه تشکیل می شود. وزیران امور خارجه موافقت کردند برای آغاز مذاکراه بین اسد و شورای ملی سوریه کوشش کنند.

گروه سوری ناظر بر حقوق بشر می گوید روز چهارشنبه در عملیات نظامی در سراسر کشور دست کم ۱۵ غیرنظامی کشته شدند که اين تعداد ۱۲ نفر از معترضين در شهر حمص را شامل بود. ۱۱ سرباز در منطقه حماۀ در پی برخورد یک راکت به خود رو حامل آنها جانسپردند . گروه می گوید فراریان ارتش که اینک از اوپوزیسیون پشتیبانی می کنند ممکن است راکت را پرتاب کرده باشند.

در دمشق، هزاران نفر از طرفداران اسد در حالی که پرچم های بزرگ سوریه را تکان می دادند و پسترهای او را در دست داشتند جمع شدند.

رهبران اوپوزیسیون نیز مردم را به برپایی یک اعتصاب سراسری در روز چهارشنبه دعوت کردند. خبرگزاری رویترز می گوید اکثر فروشگاه ها در شهر حمص بسته هستند و بنظر می رسد چندین شهر دیگر اعتصاب را رعایت می کنند.

بشار اسد بدلیل سرکوب معترضین با فشار فزاینده بین المللی روبرو بوده است. سازمان ملل متحد می گوید شمار کشته شدگان هفت ماه اعتراضات ضد دولتی در سوریه از ۳ هزار تن فراتر رفته است. فعالان می گویند در خشونت های روز سه شنبه دست کم ۷ عضو نیروی امنیتی کشته شدند. بگفته فعالان مرگ ماموران امنیتی در پی حمله فراریان مظنون ارتش به خود رو حامل آنها در استان ادلیب روی داد.

XS
SM
MD
LG