لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

ادامه خشونت ها در سوریه ۱۱ کشته داشت


هواداران اسد در دمشق. ۲۶ اکتبر ۲۰۱۱
هواداران اسد در دمشق. ۲۶ اکتبر ۲۰۱۱

در ادامه خشونت ها در سوریه روز چهارشنبه دست کم ۱۱ تن کشته شدند.

گروه سوری ناظر بر حقوق بشر می گوید ۹ سرباز در حما در پی برخورد یک راکت به خودرو آنان کشته شدند. این گروه می افزاید نظامیان فراری که اینک از مخالفان دولت پشتیبانی می کنند ممکن است راکت را پرتاب کرده باشند. فعالان می گویند نیروهای امنیتی روز چهارشبنه دست کم دو غیر نظامی را در محل دیگری در کشور کشته اند.

قتل ها در آستانه جلسه اعضای کمیته اتحادیه عرب با بشار اسد رییس جمهوری روی می دهد. قصد آنان بحث درباره امکان آغاز گفتگو بین دولت سوریه و رهبران مخالف است.

سازمان دیده بان حقوق بشر می خواهد اتحادیه عرب از سوریه درخواست کند اجازه دهد ناظران مستقل غیر نظامی بر عملیات نیروهای امنیتی نظارت کنند.

این جلسه حدود یک هفته و نیم پس از نشست اضطراری اتحادیه عرب در قاهره برای بحث درباره نا آرامی ها در سوریه تشکیل می شود. وزیران امور خارجه موافقت کردند برای آغاز مذاکره بین اسد و شورای ملی سوریه تلاش کنند.

روز چهارشنبه، هزاران نفر از هواداران اسد در حالی که پرچم های سوریه را تکان می دادند و پوسترهای او را در دست داشتند، در دمشق جمع شدند.

رهبران مخالف نیز مردم را به برپایی یک اعتصاب سراسری در روز چهارشنبه دعوت کرده اند. خبرگزاری رویترز اعلام کرد بیشتر فروشگاه ها در شهر حمص تعطیل است و به نظر می رسد چندین شهر دیگر نیز به اعتصاب بپیوندند.

بشار اسد به دلیل سرکوب معترضان با فشار فزاینده بین المللی روبرو بوده است. سازمان ملل متحد می گوید شمار کشته شدگان هفت ماه اعتراض های ضد دولتی در سوریه از ۳ هزار تن فراتر رفته است.

فعالان سسیاسی می گویند در خشونت های روز سه شنبه دست کم ۷ عضو نیروی امنیتی کشته شدند. به گفته فعالان مرگ ماموران امنیتی در پی حمله نظامیان فراری به خودرو آنان در استان ادلب روی داد.

XS
SM
MD
LG