لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۸

درگیری نیروهای امنیتی سوری با نظامیان فراری


درگیری نیروهای امنیتی سوری با نظامیان فراری
درگیری نیروهای امنیتی سوری با نظامیان فراری

نیروهای امنیتی سوری با نظامیان فراری در جاده ای در شمال غربی کشور درگیر شده اند.

فعالان حقوق بشر می گویند این درگیری روز سه شنبه هنگام حمله نظامیان فراری به یک کاروان نظامی در محل ایست بازرسی در حومه شهرکی در نزدیکی مرز ترکیه رخ داد.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد هفت مامور امنیتی در این ماجرا کشته شدند.

دولت بشار اسد رییس جمهوری سوریه کسانی را افراد مسلح و تروریست می نامد مسئول بیشتر خشونت های مرگبار دانسته است.

روز سه شنبه همچنین یک گروه شناخته شده طرفدار حقوق بشر دولت سوریه را متهم کرد که از بیمارستان ها به عنوان ابزاری برای درهم شکستن نارضایی استفاده می کند.

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد بیماران در چهار بیمارستان دولتی شکنجه شده و نیروهای امنیتی پزشکان و پرستارانی را که به درمان معترضان پرداخته بودند هدف گرفته اند. این سازمان از دولت سوریه خواست به بیمارستان ها دستور پذیرش و درمان بی درنگ بیماران را ابلاغ کند.

در همین حال چین، سوریه را به انجام وعده هایی که برای اصلاحات داده و پاسخگویی به درخواست های مردم خود فراخوانده است. وزارت امور خارجه چین گفت پکن می خواهد تمام طرف ها ازخشونت بپرهیزند و بحران را به گونه ای صلحجویانه برطرف کنند.

قرار است یک نماینده چین روز چهارشنبه به سوریه سفر کند. چین و روسیه در اوایل اکتبر پیش نویس قطعنامه شورای امنیت را که سوریه را به دلیل سرکوب معترضان محکوم می کرد وتو کردند.

سوریه از نیروی نظامی برای درهم شکستن ماه ها اعتراض مخالفان اسد استفاده کرده است. سازمان ملل متحد اعلام کرد شمار کشته شدگان این سرکوب ها از ۳ هزار تن فراتر رفته است.

XS
SM
MD
LG