لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۶

نشست اضطراری وزرای خارجه اتحادیه عرب درباره بحران سوریه


نشست اضطراری وزرای خارجه اتحادیه عرب درباره بحران سوریه
نشست اضطراری وزرای خارجه اتحادیه عرب درباره بحران سوریه

وزرای خارجه اتحادیه عرب روز یکشنبه برای بحث درباره بحران سوریه نشستی اضطراری در قاهره داشتند. مقام های حاضر در این نشست در مورد تعلیق سوریه از اتحادیه عرب صحبت کردند. پیش از این و در ابتدای سال جاری ۲۲ عضو اتحادیه عرب پس از آنکه سرهنگ قذافی، سرکوب خونین مخالفان خود را آغاز کرد عضویت لیبی در این اتحادیه را به حالت تعلیق درآوردند. این اتحادیه سپس لیبی تحت رهبری جدید این کشور را از حالت تعلیق خارج کرد.

عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس در حال حاضر سفرای خود را در اعتراض به سرکوب مرگبار دولت بشار اسد از دمشق فرا خوانده اند.

در همین حال به گفته فعالان سوری همزمان با ادامه بازداشت ها در حومه دمشق توسط نیروهای دولتی در شرق این کشور، نیروهای امنیتی به سوی عزادارانی که در مراسم تشعییع جنازه یکی از فعالان سوریِ ناظر دیده بان حقوق بشر حاضر شده بودند شلیک کردند.

به گفته فعالان، نیروهای دولتی همچنین در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه دست به حمله هایی علیه مخالفان زدند. فعالان می گویند این نیروها در شهر «الزبدانی» در حدود ۵۰ کیلومتری پایتخت با بستن جاده ها به جستجوی خانه به خانه پرداختند و دستکم ۲۵ نفر را بازداشت کردند.

گروه های حقوق بشر می گویند نیروهای امنیتی روز یکشنبه ۱۹ نفر را هم در «ضمیر» در حومه دمشق بازداشت کردند.

بنابرگزارش سازمان ملل متحد، خشونت ها در سوریه از زمان آغاز اعتراض های ضد دولتی در اوایل سال جاری تاکنون منجر به کشته شدن بیش از سه هزار نفر شده است.

مقام های سوری مسئول این خشونت ها را افراد مسلح و یا اعضای گروه های تروریستی معرفی می کنند.

روز شنبه بشار اسد رییس جمهوری سوریه، کمیته ای ۲۹ نفره را برای تهیه پیش نویس قانون اساسی جدید منصوب کرد. حرکتی که به نظر می رسد گامی از سوی آقای اسد برای رسیدگی به محکومیت فزاینده بین المللی او به دلیل سرکوب مخالفانش است.

XS
SM
MD
LG