لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

گروه های مخالفان سوری يک جبهه واحد تشکیل دادند


گروه های مخالفان سوری يک جبهه واحد تشکیل دادند
گروه های مخالفان سوری يک جبهه واحد تشکیل دادند

گروه های عمده مخالفان سوری شورایی ملی تشکیل داده اند که یکپارچه ساختن تلاش هایشان برای ساقط کردن دولت پرزیدنت بشار اسد هدف اصلی آن است.

برهان غلیون چهره سرشناس مخالفان تشکیل اين شورا را روز يکشنبه در پایان جلسه ای از ناراضیان سوری در استانبول ترکیه اعلام کرد. وی گفت این شورا گروه های مخالف در داخل و خارج از سوریه را برای پِیشبرد آنچه که او آرزوهای مردم سوریه در اقدامی مسالمت آمیز در سرنگون ساختن دولت اسد نامید، متحد می کند. آقای غلیون گفت شورا مداخله خارجی را در سوریه رد می کند. با اینحال او محافظت بین المللی از غیرنظامیان سوری را در مقابل جنگ دولت علیه مردم، درخواست کرد.

دولت آقای اسد تقریبا هفت ماه است که از نیروی ارتش برای سرکوبی تظاهرات اعتراضی مردمی استفاده می کند که خواستار پایان دادن به یازده سال حکومت استبدادی او هستند.

سازمان ملل متحد می گوید دست کم ۲۷۰۰ نفر در جریان سرکوبی ها کشته شده اند. دولت سوریه می گوید صدها پرسنل امنیتی جزو کسانی هستند، که به توصیف آن دولت، توسط گروه های مسلح تروریست کشته شده اند.

شورای ملی تازه تشکیل، شامل يک مجمع عمومی، يک دبیرخانه و يک کمیته اجرایی است، که اعضای آن به نوبت ریاست شورا را برعهده می گیرند.

طیف گسترده ای از گروه های مخالفان سوری به این شورا ملحق شده اند. اخوان المسلمین، گروه های سکولار، جناح های کرد، گروه طرفدار دمکراسی موسوم به اعلامیه دمشق که مقر آن در پایتخت است، و نیز کمیته های هماهنگ سازی محلی که رهبری اعتراض های خیابانی را برعهده دارند، اعضای شورا را تشکیل می دهند.

XS
SM
MD
LG