لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

آمریکا حمله به سفیر ایالات متحده در سوریه را محکوم کرد


در این میان، شورای امنیت سازمان ملل متحد به بررسی قطعنامه مصالحه آمیزی علیه سوریه پرداخته است
در این میان، شورای امنیت سازمان ملل متحد به بررسی قطعنامه مصالحه آمیزی علیه سوریه پرداخته است

دولت اوباما حمله طرفداران دولت سوریه را که روز پنجشنبه سنگ و گوجه فرنگی به سوی رابرت فورد سفیر آمریکا در دمشق پرتاب کردند محکوم کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا گفت فورد هنگامی که برای ملاقات با یکی از رهبران مخالف آماده می شد با جمعیت خشمگین روبرو شد. شاهدان می گویند گروهی حدود ۱۰۰ نفر در حالی که به نفع دولت شعار می دادند سنگ و گوجه فرنگی به طرف فورد پرت کردند. به فورد آسیبی نرسید، اما چند خودرو سفارت به شدت صدمه دیدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا حادثه را به عنوان رفتاری بی بهانه محکوم کرد و آن را بخشی از کمپین جاری برای ارعاب دیپلمات های آمریکایی دانست. سخنگوی کاخ سفید حمله را نابجا و غیر قابل توجیه توصیف کرد.

رسانه های دولتی می گویند یک مقام وزارت امور خارجه سوریه آمریکا را متهم کرده که گروه های تروریست مسلح را به حمله به سربازان سوری تحریک می کند.

خبرگزاری سانا به نقل از مقامی که معرفی نشده است، می گوید اظهارات مقام های آمریکایی غیر مسئولانه است و می تواند موجب خشونت شود. وی همچنین مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا را تا حدودی مسئول دانست.

در این میان، رابرت فورد سفیر آمریکا از سنگ ها و گوجه فرنگی هایی که طرفداران بشار اسد رییس جمهوری به سوی او پرتاب کردند در امان ماند. شاهدان می گویند روز پنجشنبه حدود ۱۰۰ نفر به فورد هنگامی که عازم دیداری با یک رهبر مخالف دولت در دمشق بود نزدیک شدند.

فورد و اریک شوالیه سفیر فرانسه از ادامه سرکوب ناراضیان انتقاد کرده اند.

بشار اسد بارها نیروهای امنیتی را برای سرکوب فعالان که خواهان استعفای او هستند به میدان فرستاده است.

در این میان، شورای امنیت سازمان ملل متحد به بررسی قطعنامه مصالحه آمیزی علیه سوریه پرداخته است که از تحریم های فوری می پرهیزد اما شدت گرفتن خشونت را، در حالی که زد و خورد بین نیروهای امنیتی وسربازان ناراضی ادامه دارد، محکوم می کند.

شورای امنیت روز چهارشنبه برای بحث درباره پیش نویس قطعنامه های گروه مخالف درباره بحران سوریه که قدرت های اروپایی و روسیه پیشنهاد کرده اند تشکیل جلسه داد.

فرانسه، بریتانیا، آلمان و پرتغال قطعنامه جدیدی را که تقاضا برای تحریم های فوری را حذف می کند ارائه داده اند، اما این قطعنامه اسد را تهدید می کند که اگر به خشونت مرگبار علیه معترضان مخالف پایان ندهد، وارد عمل خواهند شد.

روسیه با تحریم مخالف است. جدیدترین شکل قطعنامه خشونت توسط تمام طرف ها را محکوم می کند. هند، برزیل و برخی دیگر از اعضای غیر دائمی شورای امنیت نیز با اقدام های تنبیهی علیه دمشق مخالف هستند.

فعالان حقوق بشر می گویند روز چهارشبنه سه سرباز فراری ارتش سوریه در دومین روز نبرد در شهر رستن کشته شدند.

سربازان دولتی در جستجوی سربازان ناراضی که پس از ماه ها اعتراضات اکثرا صلحجویانه علیه رییس جمهوری می جنگند به راستان حمله کردند.

سازمان دیده بان حقوق بشر از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است برای متوقف کردن کمپین بر رحمانه قتل، شکنجه و بازداشت خودسرانه سوریه، کاری انجام دهد.

XS
SM
MD
LG