لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره تحریم های بیشتر علیه سوریه بحث می کند


شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره تحریم های بیشتر علیه سوریه بحث می کند
شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره تحریم های بیشتر علیه سوریه بحث می کند

انتظار می رود شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز - چهارشنبه - درباره پیش نویس قطعنامه جدید به بحث بپردازد که تهدید می کند اگر نیروهای امنیتی سوریه عملیات نظامی علیه غیر نظامیان را متوقف نکنند، تحریم های بیشتری وضع خواهد شد.
دیپلمات ها می گویند آنها امیدوار هستند قطعنامه را تا پایان هفته به رای بگذارند.
پیش نویس که بریتانیا، فرانسه و آلمان بعد از ظهر سه شنبه فاش ساختند، از پیشنهاد قبلی که خواهان برقراری تحریم های فوری علیه بشار اسد رییس جمهوری سوریه بود، فاصله می گیرد.
هدف از قطعنامه جدید شکستن بن بست در شورای امنیت سازمان ملل متحد است. برخی از اعضای شورا می خواهند فشار بیشتری بر بشار اسد وارد آید.
سربازان سوریه روز سه شنبه با حمایت تانک ها و هلیکوپترها در حملاتی علیه معترضین دست کم ۹ تن را کشتند.
گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند در حملات نیروهای دولتی به شهر حمص دو تن جانسپردند، و دو نفر دیگر در استان ادلیب کشته شدند.
فعالان می گویند ده ها رزهپوش بامداد سه شنبه وارد شهر راستان شدند، درهمین حال سربازان در جستجوی سربازان شورشی مجروح به اتاق های اورژانس بیمارستان هجوم بردند. گزارش رسید ده ها نفر از خانه هایشان بیرون کشیده شدند.
فراریان، که هزاران نفردر سراسر کشور تخمین زده می شوند، بخشی از ارتش آزاد سوریه هستند که بتازگی تشکیل شده است. فرماندهی سربازان ناراضی را سرهنگ ریاض الاسعد، که در ماه ژوئیه از نیروی هوایی گریخت، بر عهده دارد.
سفیر بریتانیا در دمشق روز دوشنبه در وبلاگ خود به رهبران سوریه بدلیل «سرکوب خشن معترضینی که اکثرا صلح جو هستند» و کوشش منظم برای پنهان نگاهداشتن واقعیت از جهانیان، حمله کرد. سیمون کولیس نوشت دولت «همچنان مصمم است هر جنبه مهم زندگی سیاسی در سوریه را کنترل کند» و برای ماندن در قدرت «هر کاری را انجام خواهد داد.»
رابرت فورد سفیر آمریکا در سوریه به واشنگتن پست گفت: «اکثریت عظیمی» از معترضین هنوز بدون اسلحه هستند، اما بر شمار فراریان از ارتش سوریه در هفته های اخیر افزوده شده است و روزنامه ها گزارش می دهد ارتش آزاد سوریه رو به گسترش است. این گروه اعلام کرده است ۱۲ گردان در سراسر کشور تشکیل می دهد.

XS
SM
MD
LG