لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۰

فعالان سوریه: نیروهای امنیتی روستاها را با مسلسل سنگین زیر آتش گرفتند


فعالان سوریه: نیروهای امنیتی روستاها را با مسلسل سنگین زیر آتش گرفتند
فعالان سوریه: نیروهای امنیتی روستاها را با مسلسل سنگین زیر آتش گرفتند

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند نیروهای امنیتی در ادامه کوشش برای سرکوب ناراضیان، روستاهایی را در شمال غربی کشور زیر آتش گرفته اند. در همین حال دولت درخواست اتحادیه عرب برای پایان دادن به سرکوب را رد کرد.
بگفته فعالان، سربازان روز چهارشنبه در جریان حملاتی به چندین روستا در استان ادلیب در نزدیکی مرز ترکیه با مسلسل های سنگین به تیراندازی پرداختند. نیروهای امنیتی همچنین خطوط ارتباطی محلی را قطع کردند، جاده ها را بستند و عده ای را دستگیر کردند.
خبرگزاری دولتی سوریه می گوید یوسف احمد نماینده دمشق در اتحادیه عرب جدید ترین بیانیه گروه در مورد بحران سوریه را «اقدامی خصمانه و غیر سازنده» نامید و رد کرد.
وزیران امور خارجه عرب روز سه شنبه جلسه ای در قاهره تشکیل دادند و از دمشق خواستند بی درنگ به خشونت پایان دهد و یک گفت و شنود ملی را آغاز کند. خبرگزاری می گوید احمد گفت دمشق به روند اصلاحات ادامه می دهد.
فعالان حقوق بشر می گویند نیروهای امنیتی همچنین شام سه شنبه در دمشق با گاز اشک آور به سوگوارانی که برای ادای احترام به خانواده یک ناراضی که هفته پیش کشته شد جمع شده بودند حمله کردند. بگفته آنها، حمله در حالی صورت گرفت که رابرت فورد سفیر آمریکا و دیپلمات هایی از کشورهای دیگر به حاضران تسلیت گفتند و محل را ترک کردند.
در خشونتی دیگر، خبرگزاری سوریه از کشته شدن هفت تن توسط آنچه آنرا گروه های تروریست مسلح می نامد خبر می دهد و می گوید روز چهارشنبه پنج سرباز و یک غیر نظامی پس از آن که در استان های ادلیب و حمص مورد حمله قرار گرفتند بخاک سپرده شدند، در حالی که یک راننده اتوبوس در شبیخونی در شهر حما کشته شد.
سازمان ملل متحد تخمین می زند که در قیام شش ماهه علیه حکومت دیکتاتوری ۱۱ ساله بشار اسد ۲۶۰۰ تن کشته شده اند. دولت سوریه روز دوشنبه گفت حدود ۱۴۰۰ تن کشته شده اند و نیمی از آنها پرسنل امنیتی بودند.

XS
SM
MD
LG