لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

کشته شدن ۱۱ تن در حمص


کشته شدن ۱۱ تن در حمص
کشته شدن ۱۱ تن در حمص

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند نیروهای امنیتی در جریان حمله به معترضان ۱۱ تن را کشته اند. در همین حال وزیر امور خارجه فرانسه، دمشق را به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم کرد.

فعالان می گویند بیشتر قتل ها روز چهارشنبه در منطقه حمص روی داد. به گفته آنان نیروهای امنیتی با پشتیبانی تانک ها در ساعات اولیه بامداد به شهر حمله کردند. آنان همچنین می گویند تلفن های همراه، خطوط زمینی و سرویس های اینترنتی روز چهارشنبه در بسیاری از مناطق شهر قطع شدند.

در مسکو، آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه در جریان دیداری با سرگئی لاوروف همتای روس خود ادامه سرکوب در سوریه را محکوم کرد و گفت اقدام های بین المللی علیه دمشق قابل توجیه است. ژوپه از روسیه خواست موضع قاطع تری علیه سوریه برگزیند، اما لاوروف گفت روسیه هنوز از گفت و شنود برای حل مناقشه سوریه طرفداری می کند.

روز شنبه، روسیه از اتحادیه اروپا به وضع تحریم های بر بخش نفتی سوریه انتقاد کرد.

در این میان، نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب دیدار از سوریه را که قرار بود روز چهارشنبه آغاز شود، تا روز شنبه به تاخیر انداخت. العربی گفته است قصد دارد نگرانی های اعراب را از خشونت مرگبار در سوریه ابراز دارد و نظر رهبران کشور را بشنود. مقام های سوری بیانیه اتحادیه عرب را که می خواهد به خونریزی پایان داده شود رد کرده اند.

درهمین حال، اتحادیه اروپا برای وضع تحریم های بیشتر علیه سوریه آماده می شود.

وزارت امور خارجه فرانسه روز سه شنبه گفت دیپلمات ها اقداماتی را بررسی می کنند که شرکت های مرتبط با سرکوب شهروندان در سوریه را هدف می گیرد.

پیشتر در روز سه شنبه، بان کی - مون دبیر کل سازمان ملل متحد بار دیگر از اسد خواست سرکوب معترضان را متوقف کند و اصلاحاتی انجام دهد.

روز سه شنبه همچنین رابرت فورد سفیر آمریکا در دمشق گفت دولت سوریه مسئول خشونت است و نه معترضان و نه جامعه بین المللی هیچکدام باور ندارند که « اسد قادر است اصلاحات درخواستی مردم سوریه» را عملی کند. فورد که اظهارات اش در صفحه فیس بوک سفارت آمریکا در دمشق منتشر شده است همچنین گفت آمریکا از حقوق مردم سوریه برای آزادی بیان و گردهمایی های مسالمت آمیز پشتیبانی می کند.

XS
SM
MD
LG