لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۱

سازمان ملل متحد قطعنامه محکومیت سوریه را بررسی می کند


سازمان ملل متحد قطعنامه محکومیت سوریه را بررسی می کند
سازمان ملل متحد قطعنامه محکومیت سوریه را بررسی می کند

دیپلمات های سازمان ملل متحد از احتمال رای گیری امروز (سه شنبه) شورای امنیت برای پیش نویس قطعنامه ای خبر داده اند که سرکوب خشونت بار قیام مردمی در سوریه را محکوم می کند.

پیش نویس این قطعنامه که کشورهای اروپایی آن را طراحی کرده اند تحریم های هدفمندی را در بر می گیرد که در صورت ادامه حمله به تظاهر کنندگان خواهان دمکراسی اعمال خواهد شد. بر اساس گزارش سازمان ملل دست کم ۲۷۰۰ تن در سرکوب ها جان خود را از دست داده اند.

روسیه که عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل است می تواند از تصویب قطعنامه جلوگیری کند. خبرگزاری اینترفکس روز سه شنبه به نقل از گنادی گاتیلوف معاون وزارت امور خارجه روسیه گفت پیش نویس پیشنهادی قابل قبول نیست و روسیه از آن حمایت نمی کند زیرا فاقد تاکید بر عدم مداخله نیروهای خارجی در امور داخلی سوریه است.

در این میان، فعالان سوری می گویند روز سه شنبه در زد و خورد نیروهای امنیتی و نظامیان فراری که از مخالفان حمایت می کنند، دست کم ۴ تن کشته شدند.

زد و خوردها در پی روزها عملیات نظامی در شهر رستن صورت گرفت. به گفته فعالان در رستن، نیروهای دولتی به عنوان بخشی از سرکوب ناراضیان، نزدیک به ۳ هزار نفر را بازداشت کرده اند. خبرگزاری رسمی سوریه شمار بازداشت شدگان را ده ها نفر اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG