لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۱

اتحادیه اروپا ممنوعیت فروش نفت سوريه را بررسی می کند


اتحادیه اروپا ممنوعیت فروش نفت سوريه را بررسی می کند
اتحادیه اروپا ممنوعیت فروش نفت سوريه را بررسی می کند

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید مقام های اتحادیه اروپا برای بحث درباره وضع تحریم هایی بر بخش نفت سوریه، آماده می شوند. این تحریم ها به عنوان راهی جهت زیر فشار گذاشتن دمشق برای متوقف ساختن سرکوب مرگبار معترضان است.

هیگ روز پنجشنبه در پاریس گفت احتمال این که مقام های اتحادیه در جلسه ای در لهستان درباره ممنوعیت فروش نفت سوريه به ۲۷ کشور عضو به توافق برسند زیاد است. اتحادیه اروپا و آمریکا در هفته های گذشته بر تحریم ها علیه سوریه افزوده اند و از بشار اسد رییس جمهوری خواسته اند به دلیل نادیده گرفتن درخواست های بین المللی برای پایان دادن به سرکوب استعفا دهد.

همچنین به نظر می رسد دولت اسد از پیوستن یک مقام بلندپایه به مخالفان، یک شکست را متحمل شده است. دادستان کل حما روز پنجشنبه در یک بیانیه ویدیویی در یوتیوب گفت وی در اعتراض به قتل های جمعی اخیر و بازداشت فعالان مخالف توسط نیروهای امنیتی استعفا داده است.

در ویدیو، عدنان بکور نیروهای طرفدار اسد را به کشتن ۷۲ زندانی در شهر حما در ماه اوت و کشتن ۴۲۰ تن دیگر به دلیل مشارکت در اعتراضات مسالمت آمیز، متهم می کند. او می گوید نیروهای دولتی اجساد را در گورهای جمعی دفن کردند و به وی دستور دادند اشرار مسلح را مسئول قتل ها معرفی کند.

خبرگزاری سوریه می گوید بکور در اوایل هفته توسط «گروه های تروریست مسلح» ربوده شد و استعفای خود را زیر فشار اعلام کرد. بکور در ویدیوی دیگری در روز پنجشنبه ربوده شدنش را تکذیب کرد.

فعالان حقوق بشر سوری و ساکنان می گویند نیروهای امنیتی با پشتیبانی تانک ها روز چهارشنبه عملیات در حما را از سر گرفتند و به جستجوی رهبران قیام پنج ماهه علیه بشار اسد پرداخته و عده ای را بازداشت کردند.

روز چهارشنبه همچنین، گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه گفت در ماه رمضان در جریان خشونت های مرتبط با قیام، ۳۶۰ غیر نظامی و ۱۱۳ تن از پرسنل امنیتی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG