لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

اتحادیه عرب سوریه را به پایان دادن خونریزی فراخواند


اتحادیه عرب سوریه را به پایان دادن خونریزی فراخواند
اتحادیه عرب سوریه را به پایان دادن خونریزی فراخواند

اتحاديه عرب اعلام کرد دبيرکل خود را به سوريه می فرستد تا برای پايان بخشيدن به نزاع داخلی آن کشور، که ناشی از توسل دولت به سرکوب های خشونت آمیز عليه قيام پنج ماهه دمکراسی طلبان است، چاره ای بيابد.

اتحاديه عرب تصميم خود در اين مورد را روز يکشنبه، پس از تشکيل جلسه فوق العاده در قاهره اعلام کرد، اما نگفت نبيل العربی دبيرکل آن چه زمانی راهی دمشق خواهد شد. اين اتحاديه در اطلاعيه خود می گويد خونريزی بايد پيش از آنکه خيلی دير شود پايان بگيرد.

به گزارش سازمان ملل متحد از ماه مارس که معترضان درخواست های خود را برای اصلاحات و پايان دادن به يازده سال حکومت استبدادی بشاراسد آغاز کردند، بيش از ۲ هزار و ۲۰۰ نفر کشته شده اند.

عبدالله گل رئيس جمهوری ترکيه روز یکشنبه گفت آنکارا اعتماد خود را به سوريه از دست داده است. به گزارش آناتولی، خبرگزاری دولتی ترکيه، آقای گل گفته است اوضاع همسایه جنوبی ترکيه به مرحله ای رسيده است که هرگونه اقدامی توسط دولت سوريه، به توصيف وی «بسيار کوچک و بسيار دير» خواهد بود.

در همین حال، ایران نزدیکترین متحد سوریه در منطقه روز گذشته برای نخستین بار از آغاز نا آرامی ها در آن کشور، دمشق را به گوش دادن به آنچه مطالبات مشروع مردم عنوان کرد، فراخواند. علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، نسبت به پیامدهای خطرناک در صورت عدم پیروی از یک راه حل مسالمت آمیز برای بحران سوریه هشدار داد.

سانا، خبرگزاری دولتی سوريه می گويد بشار اسد روز شنبه قانون جديدی را در مورد وسایل ارتباط جمعی تصويب کرد که مستلزم لغو اغلب محدوديت ها در مورد خبرنگاران داخلی توسط دولت و مجاز شناختن تشکيلات مستقل خبری است. دولت سوريه کار کردن برای اغلب خبرنگارهای خارجی را ممنوع ساخته و به همين دلیل تایيد خبرهای مربوط به نا آرامی های آن کشور بسيار دشوار است.

در اين ميان فعالان اپوزيسيون وعده های قبلی اسد را برای اصلاحات در شرايطی که دولت به سرکوب ها ادامه می دهد به عنوان وعده های بی ارزش و بی معنا رد کرده اند. فعالان سوری مدافع حقوق بشر می گويند نيروهای امنيتی با حمله به معترضانی که روز شنبه در حومه دمشق در يک مسجد جمع شده بودند چندين نفر از جمله يک پيشنماز را زخمی کردند. وزارت کشور با صدور اطلاعيه ای از سکنه دمشق خواسته است به درخواست هایی که در شبکه های اجتماعی برای تظاهرات در پايتخت مطرح می شود توجه و عمل نکنند.

XS
SM
MD
LG