لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

درگیری های جدید در سوریه


آرشیو
آرشیو

فعالان سوری می گویند نیروهای وفادار به بشار اسد روز شنبه در دمشق و چند شهر دیگر با معترضان درگیر شدند.

به گفته فعالان، نیروهای طرفدار دولت به تظاهرکنندگان که از مسجدی خارج می شدند حمله کردند. آنان همچنین می گویند نیروهای دولتی یک تن را در گرد همایی مخالفان در استان ادلیب کشتند.

با این حال، دولت سوریه گزارش برپایی اعتراضات در پایتخت را تکذیب کرده است. خبرگزاری سانا می گوید خبرگزاری های خارجی «داستان سازی می کنند.»

در تحولی جداگانه، اتحادیه عرب برای بحث درباره بحران لیبی جلسه ای در قاهره تشکیل داده است.

روز جمعه، گروه های طرفدار حقوق بشر و فعالان گفتند نیروهای امنیتی به روی معترضان در مناطقی از جمله دوما در حومه دمشق، استان درعا در جنوب و شهر دیرالزور در شرق آتش گشوده و دست کم سه تن را کشتند.

با این حال، مقام های سوری گفته اند «مردان مسلح نقابدار» در دیرالزور نیروهای انتظامی را هدف گرفتند و سه افسر را زخمی کردند. خبرگزاری سوریه گفت نیروهای امنیتی به تیراندازی پاسخ داده و دو مرد مسلح را کشتند.

در این میان، روسیه پیش نویس قطعنامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده که در آن از دولت اسد خواسته شده از سرکوب معترضان دست بردارد، اما به تحریم هایی که آمریکا و کشورهای اروپایی می خواهند بر دولت دمشق برقرار شود اشاره نمی کند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و پرتغال چند روز پیش قطعنامه شدیدتری را پیشنهاد کردند که می خواهد تحریم هایی علیه اسد، اعضای متنفذ خانواده او و دستیارانش وضع شود.

قطعنامه روسیه می خواهد بی درنگ به خشونت پایان داده شود، اما عاملان خشونت را محکوم نمی کند و نمی خواهد مجازات شوند.

XS
SM
MD
LG