لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۴

در تیراندازی نیروهای امنیتی سوریه ۳ تن کشته شدند


در تیراندازی نیروهای امنیتی سوریه ۳ تن کشته شدند
در تیراندازی نیروهای امنیتی سوریه ۳ تن کشته شدند

نیروهای سوری، معترضانی را که در شهرهای بزرگ و کوچک به راه پیمایی پرداختند و بار دیگر خواهان استعفای بشار شدند، زیر آتش گرفته اند.

گروه های طرفدار حقوق بشر و فعالان گفتند نیروهای امنیتی روز جمعه در مناطقی از جمله دوما در حومه دمشق، استان درعا در جنوب و شهر دیرالزور، تیراندازی کردند و دست کم سه تن کشته شدند.
با این حال، دولت سوریه می گوید «مردان مسلح نقابدار» در دیرالزور به سوی پلیس و نیروهای انتظامی آتش گشوده و سه افسر را مجروح کردند. خبرگزاری سانا می گوید افسران به آتش آنان پاسخ دادند و دو مرد مسلح را کشتند. سانا همچنین می گوید «مردان مسلح» به یک ساختمان امنیتی در دوما حمله بردند و دو گارد را زخمی کردند.

در این میان، یک تیم سازمان ملل متحد می گوید برای حفاظت از غیر نظامیان سوری در برابر استفاده بیش از اندازه از زور به اقدام های فوری نیاز است. با وجود این، هیات می گوید بحران انسانی در سطح کشور وجود ندارد. گروه یافته های خود را روز جمعه در پایان دیداری پنج روزه از سوریه منتشر کرد.

در همین حال، سوریه می گوید درباره حمله روز پنجشنبه به مشهورترین کاریکاتوریست سیاسی تحقیق می کند.

مهاجمان، علی فرزات را ربودند و به شدت مضروب کرده و در کنار جاده ای در نزدیکی دمشق انداختند. فعالان می گویند نیروهای امنیتی به او حمله کرده اند. گزارش های رسانه های دولتی «افراد نقابدار» را مسئول می دانند. یکی از خویشاوندان فرزات به رسانه های غربی گفت مهاجمان به او هشدار دادند به کشیدن کاریکاتورهایی از مقام های دولت پایان دهد و تهدید کردند که استخوان هایش را خواهند شکست. فرزات از طریق کاریکاتورهایش به یک منتقد برجسته دولت سوریه و سرگوب تقریبا شش ماهه تظاهرکنندگان طرفدار دمکراسی تبدیل شد.

سازمان ملل متحد می گوید در جریان سرکوب بیش از ۲ هزار تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG